Dzieciaki Mleczaki QUIZ

W ramach realizacji programu Dzieciaki Mleczaki ,  dzieci z grupy Skrzaty wzięły udział w konkursie: Quiz „ My się zimy nie boimy” . Ze względu na to ,że zima za pasem najmłodszym zadano kilka pytań na temat nadchodzącej pory roku.

Oto odpowiedzi naszych przedszkolaków:

1. Co krowy jedzą zimą, gdy na łące nie ma trawy?

Nikola: Krowy piją mleko i wodę

2. Dlaczego mleko i śnieg są białe?

Hania: Mleko i śnieg są białe bo było biało i mleko drukowali

3.Jaka jest Wasza ulubiona zabawa zimowa?

Kaja: Moja ulubiona zabawa zimowa to rzucanie kulkami

4. Jakie zwierzęta, oprócz krowy, dają mleko?

Filip: mleko daje koza i owca

5. Jak nazywamy małą, nowonarodzoną krowę?

Antek: Małą krowę nazywamy nowa krowa

6. Czym się różni mleko wydojone latem od tego wydojonego zimą ?

Wszystkie dzieci stwierdziły, że zależy to od krowy. Jak pani wydoi mleko latem to wystarczy na zimę. Trzeba na zimę pozbierać mleko od krów.

7. Co to jest kożuch i jak powstaje?

Tu było kilka odpowiedzi : „ Bo tak go zrobili z maszyny” , „ No bo kożuch rośnie” , „ Kożuch powstaje z ziemi”.

Dzieci na pytania odpowiadały spontanicznie, bez wcześniejszego naprowadzania ich na ten temat. Odpowiedzi naszych milusińskich jeszcze raz pokazały, że dorośli nigdy nie zrozumieją toku myślenia i skojarzania dzieci.

WYNIKI QUIZU

O błędnym rycerzu i Św. Mikołaju

Po raz kolejny gościliśmy  w naszym przedszkolu aktorów z krakowskiego teatru.  Spektakl w sposób przekorny i żartobliwy przypomina dzieciom o ich najważniejszych obowiązkach. Nasz główny bohater Rycerz Don Klekot kpi z typowych dziecięcych przywar, a jako przykład służy mu właśnie Królewna Kaprysia. Don Klekot i inni bohaterowie, występujący w spektaklu (m.in. Gawron, Smoczyca, Św. Mikołaj) uczą dzieci jak dbać o higienę osobistą i wygląd zewnętrzny. Uczą je także życzliwości i szacunku dla innych szczególnie starszych osób. I tym razem dzieci czynnie brały udział w spektaklu.

O błędnym rycerzu i Św. Mikołaju

ANDRZEJKI 2015

HOCUS POKUS CZARY MARY ABY WRÓŻBY SIĘ SPEŁNIAŁY……..

Ten magiczny dzień rozpoczął się od czytania historii andrzejkowych wróżb ,co przeniosło dzieci w świat magii i czarów. Dzieci z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i zabawach.  Swoją przyszłość odkrywały  losując przedmioty, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały kiedy dorosną, wróżyły z butów, przebijały  serduszka z imionami a także przy pomocy ,,czarodziejskiej butelki”, wirującej strzałki, dowiadywały się, co czeka  je w przyszłości. Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka, jako pretekst do dobrej zabawy.  Obie grupy zrobiły prace plastyczne . Elfy wykonały z gliny klucz, symbol lania wosku. Skrzaty w nawiązaniu do hasła: „Święty Andrzeju daj nam znać co się będzie z nami dziać…” wykonały drzewko szczęścia. Nie zabrakło również zabaw ruchowych z elementami śpiewu oraz tańca z wstążkami. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

ANDRZEJKI 2015

MIKOŁAJKI 2015

Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, jak co roku we wczesnych godzinach rannych  przybył do przedszkola ten długo wyczekiwany Gość. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały . Mikołaj rozmawiał z dziećmi, wysłuchał kilka piosenek przygotowanych specjalnie dla niego. Wiele emocji wywołał wspólny taniec. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. Przedszkolaki obiecały jednak, że postarają się zachowywać grzecznie w przedszkolu i w domu.
A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku....

MIKOŁAJKI 2015

Góra Grosza 2015

23.11. 2015. ruszyła XVI edycja akcji „Góra Grosza" organizowana przez Towarzystwo „Nasz Dom". Z przyjemnością informujemy, iż nasze przedszkole również wzięło w niej udział. Cel Góry Grosza pozostaje od lat niezmienny – pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Każde dziecko przynosiło tyle, ile mogło. Zbieraliśmy tylko „ żółte” monety 1, 2, 5 groszy. Te dziecięce decyzje o wrzuceniu drobnej monety były ważną lekcją empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie. Pokazały, że widząc słuszny cel potrafimy się zjednoczyć i wiele zdziałać. To ogromny kapitał społeczny. Po zakończeniu akcji  4.12.2015 nastąpiło liczenie zebranych monet groszowych. Zebraliśmy ponad 7 kg monet o łącznej wartości 112 zł.

Góra Grosza 2015