Andrzejki 2016

Andrzejki w Przedszkolu Niepublicznym Ekoludki

Andrzejki 2016

 

 

30.11.2016 r. odbyła się w naszym przedszkolu zabawa andrzejkowa.

W tym dniu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów związanych z tym świętem. Następnie rozpoczęła się impreza w magicznym nastroju,

gdzie oprócz dobrej zabawy przy muzyce z pomocą pań wróżyliśmy sobie: układaliśmy buciki, rzucaliśmy monetą do wody, przepowiadaliśmy przyszłość.
Nasze „Andrzejki” były pełne radości, swobody i niespodzianek. Wszyscy grupy przedszkolne były uśmiechnięte i zadowolone.

Po andrzejkowych zabawach i tańcach przyszedł czas na małe słodkości dla wszystkich dzieci.

W kopalni

W kopalni” – wiersz Tadeusza Kubiaka

Górnik świdrem węgiel kruszy,

z latarenki światło spływa.

Już wagonik z węglem ruszył,

winda w górę go porywa.

W kopalni

 Barbórka w Przedszkolu Niepublicznym Ekoludki zorganizowana została

02.12.2016 r. dzieci z grupa Elfy, Skrzaty i Krasnoludki dowiedziały się:

Jak obchodzono Dzień Św. Barbary?

Barbórka rozpoczynała się porannym przemarszem orkiestry górniczej i Mszą Św. Górnicy grali m.in. swój hymn. Później odbywały się wesołe Biesiady Górnicze.

Organizowano również „skok przez skórę”. Symbolizował on przyjęcie młodych adeptów sztuki górniczej do stanu górniczego. W kulminacyjnym momencie obrzędu każdy z kandydatów kolejno wymieniał swoje imię, nazwisko, miejsce urodzenia oraz narodowość i podnosząc dłoń ślubował, że chce „Wbrew trudom naprzód iść, I w głębi ziemi drogę kuć”. Zwyczajów górniczych jest znacznie więcej, ale nie będziemy ich tu wszystkich opisywać.

Na dzieciach duże wrażenie zawsze robił strój górniczy.

Czako – to czapka z pióropuszem. W pracy pod ziemią wysoka, sztywna czapka spełniała rolę hełmu ochronnego

Pelerynka – Czasami dla ochrony przed wodą kapiącą ze stropu naciągano na głowę kaptur, który przedłużał się w dłuższą lub krótszą pelerynkę.

Aksamitne paski z guzikami po obu stronach bluzy to pozostałości po zaszywkach, w które wtykano nasączone siarką lonty, by nie zamokły i były pod ręką.

Pióropusz – to symbol miotełki z ptasich piór, którą górnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych, a nosił ją zatkniętą przy czapce.

Obecnie kolory pióropusza mają różne znaczenia: zielony – oznacza członka nadzoru, biały – sztygara, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej.

Górnicza szpada obecnie jest odznaką honorową dla wyróżniających się górników. Wywodzi się ona z broni używanej przez średniowiecznych poszukiwaczy złota, którym służyła do obrony.

Wiedza na temat pracy górników również została przekazana przez panie z naszego przedszkola, dzieci wykonały prace plastyczne węglem na temat górnictwa.

Mikołajki 2016

 

Mikołajki 2016

Wszystkie dzieci Mikołaja kochają

Wszystkie dzieci na Niego czekają.

Moc prezentów każdemu przyniesie,

Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

 Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Przygotowują się do niego  starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne.

Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków.

Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci, zawitał do naszego Przedszkola. Swoją wizytę rozpoczął od przedstawienia aktywującego dzieci do zabawy i tańca. Zadawał im zagadki i ciekawe pytania, oczywiście towarzyszył Mu Elf psotnik i pomocnik.

Wszystkie grupy bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Przedszkolaki dzielnie zaśpiewały piosenkę, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w Przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent.

Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniała pamiątką tego spotkania.

Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.

 

Warsztaty piernikowe

Warsztaty Piernikowe

Mniam, mniam...

09 grudnia 2016 r.


 

Warsztaty piernikowe


 

Tego dnia na dzieci czekało wiele niespodzianek. Po śniadaniu  przedszkolaki uczestniczyły wspólnie z paniami w warsztatach piernikowych.

Dzieci złożyły „przysięgę piernikarza” i poznały niezwykły przepis na tradycyjne pierniki.  Dowiedziały się też, jakich składników użyć, aby wypieki swoim zapachem stworzyły niepowtarzalny klimat. Po przygotowaniu teoretycznym, nadszedł czas na wałkowanie ciasta, wyciskanie  kształtu za pomocą formy; ozdabianie pierniczków kolorowymi lukrami i innymi smakołykami.

Każdy przedszkolak swoje wypieki przygotował na kiermasz bożonarodzeniowy.

Przedszkolaki poznały również Legendę o „Toruńskich Piernikach”

Na koniec dnia dzieci  układały swoje wypieki i podziwiały efekt pracy.

GRATULACJE!

Magia światła i barw

Pokaz Laserowy

Magia Światła i Barw

12 grudnia 2016 r.

Od zawsze postęp technologiczny daje nam niewyczerpalne zasoby możliwości. My staramy się korzystać z niego tak, aby dać radość innym. Od kilku lat technika laserów półprzewodnikowych stała się na tyle ergonomiczna, że można ją używać wszędzie tam ,gdzie uzyskanie rzeczy niemożliwych jest obowiązkowe. Monochromatyczne projektory laserowe, oraz lasery RGB, to już na dzień dzisiejszy standard w tworzeniu widowisk typu światło i dźwięk. My posuwamy się nieco dalej, łączymy w całość kilka sposobów oświetlania, a co za tym idzie, otrzymujemy efekt końcowy pozostający na długo w pamięci widza.

TYM RAZEM DZIECI Z PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO EKOLUDKI

WE WRZEŚNICY

Laser, jako instrument do wywierania wrażenia na widzu składa się ze źródła światła laserowego ,o jednej barwie, lub z kilku głowic laserowych połączonych tak, aby uzyskać w sumie światło białe, lub poprzez regulację mocy poszczególnych modułów uzyskać dowolną barwę. Najpopularniejsze monochromatyczne lasery, to lasery o barwie zielonej ( długość fali 532nm) a efekt uzyskiwany z nich wygląda np. tak:

Magia światła i barw

, lecz gdy połączymy zielone lasery z kolorowymi, uzyskamy możliwość tworzenia pełno kolorowych pokazów laserowych:

Magia światła i barw 

Lasery pomimo swojej dobrej renomy i tworzonych za ich pomocą spektakularnych efektów świetlnych ,to jednak nie wszystko. Zawsze może być lepiej, a można to osiągnąć poprzez połączenie lasershows z iluminacją terenu, czyli oświetleniem architektonicznym. najlepiej xenonowe, również w pełni sterowalne z możliwością zmiany kolorów.
    
W naszym przedszkolu zaprezentowana pokaz animacji pt. „Bohaterowie bajek” jak i lasery 3D połączone z dymami oraz muzyką,

 

przy której dzieci z paniami świetnie się bawiły.
Można  powiedzieć ,że pokazy laserowe, naświetlacze i reflektory "w niebo"  to pełnia szczęścia i ładniej być już nie może. Wszystkie przedszkolaki i goście byli pod wielkim wrażeniem pokazu. 

 

Dziękujemy

Podziękowanie .Dziękujemy

 

 

Dzieci , Pracownicy i Rodzice

Przedszkola Niepublicznego Ekoludki

serdecznie dziękują sponsorom pokazu laserowego,

za wsparcie i otwarte serca.

 

Dziękujemy:

Pani Agnieszce Szczepaniec

Panu Radosławowi Piekarskiemu

i anonimowemu darczyńcy

 

Góra GROSZAGóra GROSZA

 

 
W tym roku podobnie jak w poprzednim nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza 2016". Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.
Przedszkolaki z naszego przedszkola nie pozostali obojętni na krzywdę małych dzieci oraz swoich rówieśników. Przynosili drobne monety groszowe.
 
Po zakończeniu tej szlachetnej akcji dokonano ważenia oraz podliczenia wszystkich zebranych monet.
Ogółem podczas tej akcji „Góra Grosza” zebraliśmy 156,21 zł .
Grupa Elfy i Skrzaty :
• 715 monet 5 groszowych - 35,75
• 875 monet 2 groszowych – 17,50
• 1902 monet 1 groszowych – 19,02
RAZEM: 72,27
 
Grupa Krasnoludki:
• 969 monet 5 groszowych – 48,45
• 975 monet 2 groszowych – 19,50
• 1599 monet 1 groszowych – 15,99
RAZEM: 83,94
 
Dnia 14.12.2016r. opiekun akcji wysłał protokół ze zbiórki pieniędzy na adres Towarzystwa „Nasz Dom”.

 

 

Zdrowo jem, więcej wiem

Zdrowo jem, więcej wiem!

Zdrowo jem, więcej wiem

 

Informujemy Rodziców, iż drugi etap programu

Zdrowo jemy, więcej wiemy” został zrealizowany

przez Krasnoludki, Skrzaty i Elfy.

Etap drugi również został zamknięty raportem przygotowanym przez wychowawczynie i przyjętym przez organizatorów projektu

do oceny.

 

Dziękujemy Dzieciaki !

 

 

 

 

 

Klub Wolontariusza

Dziękujemy!

16 grudnia 2016 r.

Klub Wolontariusza

 

Zespół Szkół we Wrześnicy już po raz drugi zaprosił nasze przedszkole do udziału w uroczystości podsumowującej całoroczną działalność

Klubu Wolontariusza.

Uroczystość była połączona z przedstawieniem na temat Poszukiwania Szczęścia. Przedszkolaki były pod wrażeniem spektaklu i prezentacji na temat działalności wolontariuszy.

Dziękujemy bardzo szkole i opiekunowi koła pani Ewelinie Drop – Koniecznej za zaproszenie i możliwość zaszczepienia w dzieciach z naszego przedszkola idei Pomocy Drugiemu Człowiekowi.


 

 

Kiermasz bożonarodzeniowy

Coraz bliżej Święta....

Kiermasz bożonarodzeniowy

18 grudnia 2016 r.

 

Kiermasz bożonarodzeniowy

 

Przedszkole Niepubliczne Ekoludki

wzięło już po raz kolejny udział w bożonarodzeniowym kiermaszu świątecznym.

Niepowtarzalne ozdoby świąteczne są dziełem rąk dzieci, rodziców i nauczycielek z przedszkola.

Do nabycia dekoracji zachęcały wychowawczynie i nastrojowe kolędy. Pojawiły się także domowe wypieki i Mała Loteryjka jako atrakcja dla dzieci.

Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem i wprowadził wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

 

 

 

A w kominku zima gra

Przedszkolne kolędowanie.

pt.”A w kominku zima gra”

Znalezione obrazy dla zapytania mikołaj w kominku

 

21 grudnia 2016 r. w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy konkurs recytatorski pt. „A w kominku zima gra” połączony z kolędowaniem i wigilią. Dzieci do konkursy przygotowywały się w domu ucząc się dowolnego wiersza zimowego czy też świątecznego. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zostały nagrodzone dyplomem i upominkiem. Każda grupa przygotował także program artystyczny śpiewając 3 piosenki świąteczne bądź kolędy. Elfy w czapkach mikołajowych zaśpiewały: kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, pastorałkę „Bosy pastuszek” oraz piosenkę świąteczną pt. „ Szczęśliwych dni”. Skrzaty założyły rogi reniferów i zaśpiewały: kolędę „Przybieżeli do Betlejem”, oraz dwie piosenki „Świeć gwiazdeczko” i „Renifer Niko ratuje brata”. Grupa Krasnoludki zaprezentowała  “Tupu, tup po śniegu”, “Nie płacz, nie płacz Jezu” i kolędę “Dzisiaj w Betlejem”. Wszyscy mogliśmy śpiewać z przedszkolakami, co wprowadziło nas w świąteczny klimat. Po występach usiedliśmy do wieczerzy wigilijnej, siedzieliśmy przy stole, zjedliśmy tradycyjne dania wigilijne śpiewaliśmy kolędy. Wszystkim udzielił się cudowny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

 

Dzień Ryby

 

Dzień Ryby

20 grudnia 2016 r. obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Ryby. Od samego rana pani wprawiła nas w klimat - słuchaliśmy szumu morza. Następnie uśmiechnięci pojechaliśmy na basen, gdzie uczyliśmy się pływać, a tym samym mogliśmy poczuć się jak RYBA w wodzie, a my bardzo lubimy się pluskać. Po powrocie do przedszkola czekała na dzieci kolejna niespodzianka. A był to pan Tomek, tata naszego Kamila i Rafała, który z zamiłowania i pasji wędkuje. Opowiedział dzieciom o wędkarstwie, każdy mógł zobaczyć jak wygląda ubiór, oraz sprzęt potrzebny do łowienia, a także omówił kilka gatunków ryb. Gość obdarował, każdego przedszkolaka małą rybką. Po pożegnaniu pana Tomka dzieci wykonały pracę plastyczną - rybkę. Po południu i na zakończenie zajęć obejrzeliśmy bajkę „O rybaku i złotej rybce” i tak o to rybny dzień dobiegł końca.

Mamy nadzieję, że złota rybka spełni wszystkie wasze życzenia.