Teatr Duży i Mały

6 kwietnia w Sławieńskim Domu Kultury odbył się VIII Przedszkolny Przegląd Teatralny organizowany przez Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały. Nasze przedszkolaki po raz trzeci wzięły udział w tym konkursie. Tym razem przygotowaliśmy przedstawienie pt. „ Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” .  Fantastyczna muzyka, kolorowe stroje, bajeczna dekoracja , a przede wszystkim rewelacyjny taneczny występ naszych  dzieci zaowocował zajęciem pierwszego miejsca.  Ponad to nasza tytułowa bohaterka  Śnieżka - Lena zdobyła nagrodę za najlepszą rolę dziewczęcą . Oprócz nagrody głównej – nagrody „ Dyrektor SDK „ czekała na nas również miła niespodzianka. Wójt Gminy Sławno ufundował wielki kosz słodyczy dla naszych milusińskich.

Gratulujemy naszym wspaniałym artystą . Gratulujemy również pozostałym przedszkolom, które wzięły udział w tegorocznym konkursie.

Dziękujemy Paniom, które przygotowały nasze dzieci : Pani Danucie Lewandowskiej i Pani Annie Wiśniewskiej. Ponad to wielkie podziękowania kierujemy do Pana Grzegorza Szczepanka za pomoc w technicznej obsłudze przedstawienia,  do Pana Tadeusza Lewandowskiego za przygotowanie dekoracji. Albertowi Pankowi i Przemkowi Więckowskiemu za przygotowanie oprawy muzycznej. Wszystkim rodzicom, dziadkom, Pani Agnieszce Szczepaniec za pomoc i wsparcie.

Teatr Duży i Mały

 

Teatr Duży i Mały         Teatr Duży i Mały

Dzień Radio

W poniedziałek 11 kwietnia dzieci z naszego  przedszkola  odwiedziły Radio Koszalin. Przedszkolaki miały okazję zwiedzić całą rozgłośnię i zobaczyć na czym polega praca dziennikarzy i prezenterów od przysłowiowej kuchni. Pierwszym pomieszczeniem, które zobaczyły dzieci była płytoteka.  Tysiące płyt – tak duża ilość płyt bardzo zaskoczyła dzieci. Następnie nasza wesoła gromadka udała się do studia nagrań. Dzieci zostały poproszone o zaśpiewanie kilku piosenek, które zostały nagrane. Największą frajdą było pomieszczenie, w którym każdy przedszkolak mógł krzyczeć tak głośno ile miał sił w płucach. Tym sposobem  przedszkolaki     dowiedziały się co oznacza pojęcie  „dźwiękoszczelny”.  Najwięcej skupienia wymagała wizyta w redakcji działu informacji w studiu wiadomości.  Dzieci zobaczyły co to znaczy prowadzić program na żywo. W sali koncertowej radia były już tylko same niespodzianki. Na dzieci czekał słodki poczęstunek, każdemu dziecku wymalowano symbol radia Koszalin na policzku a także zostaliśmy obdarowani słuchowiskiem o tematyce ekologicznej.

Z okazji Dnia Radia Ekoludki wręczyły dziennikarzom własnoręcznie wykonane radio oraz laurkę z życzeniami i  podziękowaniem .  Wszystko to można zobaczyć na facebooku Radia Koszalin

Dzień Radio

Wiosna w poezji dziecięcej

W piątek 15 kwietnia odbył się w naszym przedszkolu konkurs recytatorski pt. „ Wiosna w poezji dziecięcej”.  Celem konkursu było popularyzowanie poezji, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie dzieci poezją, zachęcanie do występów na scenie oraz  uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Do konkursu przystąpiło 13 dzieci z obu grup. Bogactwo wierszy o tematyce wiosennej w literaturze polskiej spowodowało, że na 13 występów nie powtórzył się ani jeden wiersz. A należy dodać, iż to rodzice z dziećmi sami decydowali jaki wiersz zostanie zaprezentowany.  Młodzi artyści z wielkim przejęciem prezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wszyscy nagradzani byli gromkimi brawami publiczności, a po konkursie  pamiątkowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Przed rozpoczęciem konkursu Panie wychowawczynie przygotowały dla dzieci niespodziankę. Panie Ania, Agnieszka i Kasia wystąpiły w teatrzyku kukiełkowym pt. „ Czerwony Kapturek”.  To dzięki Panu Tomaszowi Dudzie przedszkole nasze wzbogaciło się w teatrzyk kukiełkowy. Dziękujemy Panu Dudzie za wielkie serce.

Wiosna w poezji dziecięcej

Teatrzyk "Uwaga zebra..."

TEATRZYK  „ UWAGA! ZEBRA Z PRZEJŚCIA ZBIEGŁA

4 kwietnia w naszym przedszkolu gościliśmy ponownie aktorów teatru Prekursor Artystyczny z przedstawieniem pt. „ Uwaga! Zebra z przejścia zbiegła” Aktorzy przedstawili zabawną historię, w której tytułowa bohaterka postanowiła zmienić swoje dotychczasowe zajęcia. Jej ucieczka z przejścia dla pieszych wprowadziła wielkie zamieszanie na jezdni. Niesforna Zebra oraz jej przyjaciel „ Syguś” – sygnalizator świetlny wraz z myszką Nornicą opowiadali dzieciom jak należy bezpiecznie poruszać się po jezdni gdy nie ma chodnika oraz jak ważne są odblaski wieczorową porą . Emerytowany znak „ Przejścia dla pieszych” przypomniał znaczenie najważniejszych znaków drogowych. Przedstawienie podobało się przedszkolakom, a spotkanie z żywym słowem zawsze wzbogaca dzieci w cenne informacje.

ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY

Oj, jak słodko zrobiło się w naszym przedszkolu we wtorek. Nic dziwnego , 12 kwietnia to Światowy Dzień Czekolady. Czekolada jest chyba najpowszechniejszym wyrobem cukierniczym cieszącym się uznaniem w każdej grupie wiekowej. Mleczna, gorzka, biała czy smakowa -  każdy z nas jakąś z nich preferuje. Tego przepysznego wyrobu cukierniczego nie mogło zabraknąć również i u nas. Przedszkolaki zapoznały się z krótką historią  czekolady, jej wartościami odżywczymi no i z zaleceniem, że jedzona w nadmiarze, może zaszkodzić. Dzieci obejrzały film w jaki sposób powstaje czekolada. Po części teoretycznej nadszedł czas na zajęcia praktyczne. Podczas warsztatów z przetopionych  3 kg czekolady mlecznej, białej i gorzkiej przygotowały pracę konkursową pt. „ Kopalnia czekolady”. Pomysłowość dzieci przerosła oczekiwania. Obie grupy do swoich prac oprócz czekolady wykorzystały również żelki, bezy, ciasteczka, wafle, kolorowe cukiereczki. Obie kopalnie czekolady wyszły fantastyczne a wymalowane czekoladą buzie przedszkolaków – widok bezcenny.

ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY

Dzień Książki

21 kwietnia dzieci z grupy Elfy obchodziły Międzynarodowy Dzień Książki  „ W krainie baśni”. Dzieci wysłuchały wiersza J. Huszczy „ Skarga książki”. Po wysłuchaniu wiersza przedszkolaki wypowiadały się na temat wiersza oraz poszanowania książek. Kolejnym zadaniem, z którym zmierzyły się Elfy było odgadywanie co to za bajka po przeczytaniu krótkiego fragmentu. Do przedszkolaków trafił list, którego autorką była „ książka”. Po przeczytaniu listu dzieci wiedziały już czego nie należy robić z książkami. Wiele emocji wzbudziło kolejne zadanie postawione przed przedszkolakami , a mianowicie wcielanie się w role. Na zakończenie tego bajkowego dnia każde dziecko tworzyło własną książeczkę pt. „ Ja i moja rodzina”.

Dzień Książki

Poznajemy Sławno

22 kwietnia grupa Elfy pojechała do Sławna . Celem wycieczki było poznanie zabytków Sławna i kształtowanie zainteresowań historią tego miasta. Zwiedzanie obiektów  przedszkolaki rozpoczęły od Urzędu Miasta. Następnym punktem była Brama Słupska. Kolejno dzieci przeszły do Kościoła Mariackiego a następnie do Baszty Koszalińskiej.  Tu nastąpił krótki przerywnik w zwiedzaniu i dzieci udały się na duży plac zabaw w parku. Następnie na szlaku zwiedzania był budynek poczty. Elfy zapoznały się z pracą na poczcie. Dworzec kolejowy był ostatnim miejscem zwiedzania. Wielkie wrażenie na dzieciach zrobiły poczekalnia, kasy no i oczywiście perony.

Poznajemy Sławno

Dzień Ziemi 2016

„ List do planety Ziemia” – był motywem przewodnim obchodów Dnia Ziemi w grupie Elfy. Na podstawie przeczytanego listu dzieci wyciągnęły wnioski jak należy dbać o naszą planetę, aby była szczęśliwa. Następnie za poprawne rozwiązanie „ zielonej zagadki” Elfy otrzymywały zielone listki. Podczas zabawy „ Kto prędzej pozbiera” dzieci podzielone na grupy segregowały rozrzucone śmieci. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną pt. „ Wesoła planeta Ziemia” – wykorzystując tzw. wydrapywanki. Maluszki z grupy Skrzaty wykonały wspólnie ze swoją Panią – planetę smutną i planetę szczęśliwą.

Dzień Ziemi 2016

KAROLINA

Niezmiernie miło nam poinformować, że Karolina Sandomierska zajęła 2 miejsce w V Biegu im. Asi Kenig w Sławsku.  Karolina wystartowała  w kategorii : PRZEDSZKOLAKI - 100 m, DZIEWCZĘTA - ROCZNIK 2009 i młodsze.   GRATULUJEMY KAROLINIE i życzymy dalszych sukcesów w sporcie.

KAROLINA

Tablet w ŻYCIU przedszkolaka

Tablet w ŻYCIU przedszkolaka

 


Wszystkiego, co naprawdę muszę wiedzieć, o tym jak żyć, co robić
i jak się w życiu odnaleźć, nauczyłem się w przedszkolu.
Mądrość nie znajdowała się na szczycie akademickiej góry,
ale tam, przy piaskownicy w przedszkolu.

                                                                                                                  Robert Fulghum

 

Podczas zebrania z rodzicami w dniu 26 kwietnia przeprowadzono szkolenie dla rodziców i opiekunów pt. „ Tabletowi rodzice”. Szkolenie odbyło się na prośbę Pani Małgorzaty Górniak , psycholog, która zauważyła wśród dzieci duży problem z tabletami, telefonami i komputerami. Przedstawienie problemu oraz rozwiązań dotyczących udostępnianiu przedszkolakom sprzętu elektronicznego miało na celu uświadomienie rodzicom rzeczywistego problemu spędzania coraz większego czasu przed ekranami. Opiekunom przedstawiono badania przeprowadzone na dzieciach już od pierwszego roku życia, wpływu tabletów, uzależnianiu się od elektroniki. Dorośli dowiedzieli się kiedy i jak długo można udostępnić dziecku np. tablet. Ostrzeżono ich o konsekwencjach zbyt częstego korzystania z tabletów. Na zakończenie rodzice otrzymali wskazówkę co należy zrobić gdy ich dziecko uzależniło się już od tabletu. Zapraszamy wszystkich rodziców na stronę :      www.mamatatatablet.pl

 

A może zamiast tableta książka?

 

Tablet w ŻYCIU przedszkolaka