VII edycja Akademii Aquafresh

VII edycji Akademii Aquafresh!

W Przedszkolu Niepublicznym Ekoludki ruszyła od 26.10.2017 r.

VII edycja Akademii Aquafresh

 

 Rusza kolejna, już VII edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”, której głównym celem jest profilaktyka stomatologiczna wśród dzieci. Akademia Aquafresh jest obecna w przedszkolach od 2011 roku. W naszym przedszkolu w akcji uczestniczymy po raz piąty.

Uczenie dzieci prawidłowego mycia ząbków już od pierwszych lat życia, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania higieny jamy ustnej jest niezbędne w powodzeniu działań profilaktycznych higieny jamy ustnej.


Program objęty jest patronatem honorowym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, głównym Patronem medialnym jest telewizja Polsat Jim Jam. Fundatorzy nagród w konkursach to Agraf Sp. z o.o., PPH MeblotelSpołeczny Instytut Wydawniczy ZnakPPH Wader & Woźniak Sp. z o.o.Trefl S.A., Epee Polska Sp. z o.o.GlaxoSmithKline Sp. z o.o.

Mamy ogromną nadzieję, że dzięki naszym działaniom przyczynimy się do zmniejszenia skali ogromnego problemu, jakim jest próchnica wśród najmłodszych! Dlatego w naszym przedszkolu już po raz kolejny spotkamy się z Pastusiami.

Akcja rusz od 26 października 2017 r.

 

 

Październik - Niemcy

Nasza podróż po Europie

październik- Niemcy

 

Październik - Niemcy

 

 

Tym razem nasze przedszkolaki poznawały Republikę Federalną Niemiec.

W pierwszym tygodniu poznały symbole narodowe, wysłuchały hymnu, zaprezentowano im geografię tego kraju. W drugim tygodniu poznawały tradycje, zwyczaje, ciekawostki i święta ludowe. Zainteresowane też były kuchnia niemiecką, przygotowano również kawę z ekspresu, która wprost uwielbiają. Trzeci tydzień to zabytki, stroje ludowe itp.

Przez cały miesiąc poznawały słówka w języku angielskim i niemieckim, przedszkolaki tańczyły również tańce niemieckie i poznawały piosenki w tym języku.

Spotkały się też w bibliotece z bajkami niemieckimi.

Przed nami przygoda w kolejnym kraju...

 

 

 

Akademia Aquafresh zrealizowana

 
Akademia Aquafresh zrealizowana
 
Nasze przedszkole wzięło udział w akcji Akademia Aquafresh. Program rozpoczęliśmy pod koniec października 2017 r. Składał się z ośmiu zajęć. Jest to już kolejna Edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków koncentrująca się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Uczenie dzieci już od pierwszych lat życia mycia ząbków, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych. Nadrzędnym celem Akademii Aquafresh jest wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce. Realizacja programu to nie tylko teoria, ale także praktyka. Dzieci uczyły się jak prawidłowo czyścić zęby, dowiedziały się jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów oraz przekonały się o konieczności odwiedzania gabinetu stomatologicznego, poznając pracę lekarza dentysty. Potrafią już odróżnić ząb zdrowy od chorego oraz określić stopień zużycia szczoteczki do zębów. W tym roku program został wzbogacony o higienę oraz zdrowe odżywianie. Dzieci poznały podstawowe zasady zdrowego żywienia oraz podstawowe zasady higieny. We wszystkich zajęciach dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii Aquafresh – pastusie: Lili, Bili, Milki, Zębuś, Szczotkuś, a także pastusiowy przyjaciel - dinozaur Barney oraz Robaczek Próchniaczek. Przedszkolaki uczyły się różnych rymowanek, oglądały filmy edukacyjne m.in.: „Skąd się biorą zęby?”, „Wieczorem myję nie tylko uszy i szyję”, „Co należy jeść, aby zdrowe ząbki mieć”, uczyły się „Pastusiowej piosenki”, rozwiązywały pastusiowe zagadki i kolorowały obrazki z pastusiami. Przeprowadzony szereg zajęć zapoznających dzieci z właściwą higieną jamy ustnej został zakończony na początku listopada 2017 roku. Dzieci uzupełniły swoje „Tablice zdobytych umiejętności” takimi odznakami jak: Pastusiowi przyjaciele, Pomocnicy Szczotkusia, Mistrzowie szczotkowania, Asystenci doktora Ząbka, Żywieniowi eksperci, Strażnicy higieny oraz Złoci medaliści.
Czystość, higiena i piękny uśmiech to nasze hasło kończące program edukacji zdrowotnej.
 

Święto Niepodległości

11 Listopada

Odzyskanie Niepodległości przez Polskę

 

Znalezione obrazy dla zapytania 11 listopada

 

Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzieci z poznawały wiersze oraz pieśni patriotyczne.

Każda grupa wykonała na tę uroczystość kotyliony w barwach ojczystych. Dzieci tego dnia słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym. Po zakończeniu części patriotycznej wszystkie przedszkolaki wraz z personelem przedszkola obejrzały film Instytutu Pamięci Narodowej „Polak Mały”, który przybliżył dzieciom znaczenie symboli narodowych. Chętne maluchy miały możliwość zdobycia dla swojej grupy atrakcyjnej nagrody poprzez rozwiązanie zagadek dotyczących naszego kraju. Dzieci wykazały się ogromnymi umiejętnościami i zdały „egzamin” wiedzy o naszej ojczyźnie. Zabawa edukacyjna ubarwiona została pokazem slajdów przygotowanym specjalnie na uroczystość z okazji Święta Niepodległości.
Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków” .Pozwoli też na przekazanie tej cząstki zdobytej historii innym dzieciom. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze maluchy uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

 

Akademia bezpiecznego Puchatka

Akademia Bezpiecznego Puchatka

w Przedszkolu Niepublicznym Ekoludki

 
                           Akademia bezpiecznego Puchatka

Zadaniem przedszkola, które biorą udział w programie, jest realizacja przygotowanych scenariuszy i wykorzystanie przesłanych materiałów do edukowania swoich podopiecznych na temat bezpieczeństwa. Po zakończeniu zajęć przeprowadzanych na podstawie materiałów „Akademia Bezpiecznego Puchatka” odbywa się Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie sprawdzający zdobytą przez przedszkolaków wiedzę z zakresu bezpieczeństwa oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Test zostanie przeprowadzony w listopadzie. W ramach wysyłki materiałów do przedszkoli wszystkie dzieci otrzymują specjalnie przygotowane książeczki z ćwiczeniami i zabawami, dzięki którym mogą utrwalać zdobytą w szkole wiedzę samodzielnie lub z rodzicami. Materiały tegorocznej edycji programu zostały wzbogacone o tematykę związaną z pierwszą pomocą oraz zagrożeniami wynikającymi z korzystania z Internetu. Dodatkowo przekazujemy dzieciom przydatne informacje związane z efektywnym zapamiętywaniem, treningiem koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijaniem kreatywności. W książeczkach umieszczona jest również specjalna broszura informacyjna dla Rodziców. Wszystkie materiały są każdego roku ocenione merytorycznie przez metodyka oraz Policję.

Program jest przygotowywany we współpracy z: Wydziałem ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz Wydziałem ds. Profilaktyki w Ruchu Drogowym Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronat honorowy sprawuje Komenda Główna Policji. Partnerem medialnym jest portal MiastoDzieci.pl.

 

 

 

 

Urodziny Astrid Lindgren

100 Urodziny Astrid Lindgren

Spotkanie w Gminnej Bibliotece we Wrześnicy

14.11.2017 r.

Urodziny Astrid Lindgren

 

Pippi Pończoszanka lub Fizia Pończoszanka  – postać fikcyjna, tytułowa bohaterka cyklu powieści szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren oraz ich filmowych ekranizacji.

Pippi ma dziewięć lat, marchewkowo rude włosy splecione w dwa odstające warkoczyki i mnóstwo piegów. Nosi przykrótką, połataną sukienkę, opadające pończochy i dużo za duże czarne buty. Mieszka całkiem sama, jedynie z małpką Panem Nilssonem i koniem, w Willi Śmiesznotce w małym miasteczku – jej mama nie żyje, a tata, kapitan Pończocha, zaginął na morzu. Jednak Pippi, najsilniejsza dziewczynka na świecie z torbą pełną złotych monet, doskonale sobie radzi bez pomocy, ignorując bądź odrzucając wszelkie próby ingerencji w jej życie: czy to umieszczenia jej w domu dziecka, czy zmuszenia do chodzenia do szkoły. Jej zachowanie i wypowiedzi często obnażają hipokryzję dorosłych, dbających bardziej o zewnętrzne pozory niż wyższe wartości. Sama Pippi, mimo ciągle popełnianych niezręczności i skłonności do opowiadania niestworzonych historii, zawsze kieruje się dobrem innych, spiesząc na ratunek słabszym i poszkodowanym.

Na nasze przedszkolaki w bibliotece czekał list ukryty w butelce zapowiadający spotkanie z panią Astrid.

Pani Marta przeczytała fragment powieści i przeprowadziła z przedszkolakami rozmowę. Na zakończenie spotkania przedszkolaki przygotowały upominek dla jubilatki ogromną laurkę dla pani Astrid.

Nie możemy się doczekać kolejnej przygody w naszej bibliotece.

Dziękujemy pani Marto!

 

 

 

 

 

Czerwony Kapturek

Spotkanie z żywym słowem

Teatrzyk „Czerwony kapturek”

22.11.2017 r.

 

Czerwony Kapturek

Czerwony Kapturek.

"Nie Mruczek, nie Burek,
Nie jeż, nie ptak -
Czerwony Kapturek
To ja zwę się tak.
Mam warkoczyk,
Modre oczy,
Buzię mam jak mak.
Nie Mruczek, nie Burek
Nie jeż, nie ptak -

Zaczarowany świat teatru to wspaniała przygoda dla dzieci. Spotkanie ze znaną bajką, mimo wszystko zaskoczyło naszych milusińskich. Tym razem Czerwony Kapturek nie bał się Wilka, Wilk okazał się kłamczuchem, a pomoc widowni okazała się konieczna.

Morał wynikający z przedstawienia to zawsze warto mieć przyjaciela, który pomoże w kłopotach i ochroni przed złem.

Dziękujemy za zaproszenie Bibliotece Gminnej we Wrześnicy.

 

 

 

 

Byczek Fernando

Byczek Fernando...

Spotkanie z literaturą hiszpańską

w Bibliotece Gminnej we Wrześnicy

21.11.2017 r.

 

Byczek Fernando

 

 

Powitanie w języku hiszpańskim BUENOS DIAS bardzo zaskoczyło przedszkolaki, na ścianie piękny widok wybrzeża przeniósł nas do pięknego kraju Hiszpanii. Kolejny element zajęć to podróż różnymi pojazdami- dzieci odgadywały zagadki, świetnie im poszło.

Następnie usłyszały wiersz o Byczku Fernando, zobaczyły Hiszpanię na globusie, poznały jeszcze kilka zwrotów w języku hiszpańskim: si, no, gracias …

Nie zabrakło również zabawy ruchowej ze słynnymi w Hiszpanii pomidorami.

Na koniec wysłuchały opowiadania o przygodach kotów.

Do zobaczenia Pani Marto!

 

Bądź bezpieczny

Bądź bezpieczny – wizyta policjantów w przedszkolu

27.11.2017 r.

 

 

 

Bądź bezpieczny

 

 

 

W dniu 27.10.2017r. nasze przedszkole odwiedzili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Sławnie. Przeprowadzili prelekcję na temat bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród przedszkolaków.

Dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zapamiętały ważne numery alarmowe tj.112 i 997.
Policjanci uświadomili przedszkolaków o konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami,a także o nie zawieraniu znajomości z obcą osobą dorosłą. Na zakończenie spotkania, obdarowały dzieci upominkami w postaci odblasków, a przedszkolaki dziękując za cenne rady wręczyły upominek. Dzięki takim spotkaniom, dzieci będą darzyły policję zaufaniem, do której zawsze mogą zwrócić się o pomoc.

Dziękujemy!

Wizyta gości zakończyła realizacje projekty Akademia Bezpiecznego Puchatka, naszym przedszkolakom gratulujemy ogromnej wiedzy na temat bezpieczeństwa.

 

 

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia

24.11.2017 r.

Jedna łapka, druga łapka ja jestem niedźwiadek.Dzień Pluszowego Misia

 
 

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. 

Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”.

Dzisiaj nasze przedszkolaki świętowały z własnymi misiami, tańczyły, śpiewały, robiły sobie zdjęcia, opowiadały o nich i wykonywały najpiękniejsze prace o misiach. Nasze pociech są świetnymi przyjaciółmi misi, dzięki temu otrzymały dyplomy Przyjaciela Misia .

 
 

W krainie czarów i wróżb

Andrzejek „W Krainie Czarów i Wróżb”.

W krainie czarów i wróżb

29.11.2017 r.
Celem tego przedsięwzięcia było poznanie ludowych zwyczajów i obrzędów związanych ze świętem andrzejkowym, uwrażliwienie na piękno tradycji i jej podtrzymywanie oraz integracja najbliższego otoczenia dziecka, którym jest przedszkole. Panie wcielił się w rolę wróżek, które dla uczestników spotkania przygotowały wiele niespodzianek.
Sala została przygotowana na przybycie dzieci; panował w nich półmrok, w niedostępnych a zarazem bezpiecznych miejscach ustawione były zapalone świece, sale zostały przystrojone „W naszym zamku pełnym czarów dziś otrzymasz morze darów”
Gdy wszyscy zajęli miejsca wróżka wyjaśniła przyczynę, dla której się spotkaliśmy:

Są różne sposoby, żeby się dowiedzieć, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym.
Do dzisiaj przetrwała jedynie tradycja andrzejkowa, będąca zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim dostarczającym wielu przeżyć i emocji. Zapraszam więc i Was na wspólną zabawę andrzejkową.

W przedszkolu zabawa
Andrzejek to czas
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas
Już zaczynamy, już nie czekamy
Zabawa dalej, start!