ŚMIAŁO ROZMAWIAMY

ŚMIAŁO ROZMAWIAMY DLA DOBRA DZIECI

W miesiącu październiku nasze przedszkole realizowało Ogólnopolski Program Edukacyjny „ Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci”. Jego celem było budowanie świadomości w zakresie chorób wieku dziecięcego. Program miał za zadanie poszerzyć wiedzę rodziców i nauczycieli w zakresie przyczyn, przebiegu i łagodzenia dolegliwości związanych z chorobami wieku przedszkolnego. Podczas zajęć dzieciom towarzyszył bohater do zadań specjalnych Śmiałek. Był on towarzyszem zabaw, pomagał w chwilach zwątpienia czy niepewności. Rozwiewał obawy dotyczące zdrowia, rozmów z rodzicami i nauczycielami oraz wizyt u lekarza. Śmiałek pomógł pomógł także dzieciom i ich pluszowym przyjaciołom przezwyciężyć strach przed wizytą u lekarza. Podczas zajęć dzieci oglądały film edukacyjny „ Wizyta u lekarza”, który przyczynił się do burzliwej dyskusji. Na zakończenie programu wykonaliśmy pracę konkursową pt. „Nasz Przyjaciel Śmiałek”. W Przedszkolu został powieszony plakat informujący o wzięciu udziału w programie, a rodzicom zostały rozdane ulotki dotyczące programu.

Znalezione obrazy dla zapytania dziecko wizyta u lekarza

100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Znalezione obrazy dla zapytania 100 lat niepodległości

09 listopada w trakcie zajęć rozmawialiśmy na temat Świeta Niepodległości. Prezentacja „ Polak Mały” przypomniała dzieciom symbole narodowe, taniec narodowy „ Polonez” wprowadził nas w nastrój świąteczny i rozpoczął dyskusję na temat znaczenia tego święta. W trakcie słuchania pieśni patriotycznych dzieci wykonały prace plastyczne. O godzinie 11.11 wzięliśmy udział w akcji Rekord dla Niepodległej ogłoszonej przez MEN. Po obiedzie zostały utrwalone wiersze patriotyczne.

WARSZTATY GLINIANE

Znalezione obrazy dla zapytania wędrowna manufaktura ceramiczna

07 listopada gościliśmy Panią z Wędrownej Manufaktury Ceramicznej, która w ciekawy sposób poprowadziła dla nas warsztaty. W trakcie zajęć zostało przeprowadzonych kilka doświadczeń z użyciem gliny. Dotykaliśmy glinę i dowiedzieliśmy się, że pęka. Sprawdziliśmy, która glina rozpuści w wodzie wypalona czy wysuszona. Sprawdziliśmy plastyczność gliny. Rozpoznawaliśmy po dotyku z zasłoniętymi oczami różne masy plastyczne. Po przeprowadzeniu doświadczeń wysłuchaliśmy legendy o toczeniu gliny na kole, dowiedzieliśmy się kilku ciekawych informacji na temat garncarstwa. Następnie Pani pokazała nam koło garncarskie i mogliśmy sami spróbować swoich sił. Okazało się, że trzeba naprawdę wysilić się, żeby z małej kulki gliny powstała piękna miseczka

Dziękujemy za cudowne warsztaty.

Pojechali i wygrali !!!

SUKCES NASZYCH CHŁOPCÓW

Mikołaj Radko oraz Oskar Wojcieszak zajęli kolejno pierwsze i drugie miejsce w II Gminnym Konkursie Recytatorskim pt " Kto Ty jesteś? Polak Mały organizowanym przez Przedszkole Gminne w Gwiazdowie. Chłopcy zwyciężyli w kategorii wiekowej dzieci 5-6 letnich. Dzieci młodsze, kategoria wiekowa 3-4 latki, nasze przedszkole reprezentowali  Zuzanna Szach oraz Jan Róg, którzy również bardzo ładnie zaprezentowali się w interpretacji swoich wierszy. Dzieci otrzymały nagrody książkowe oraz dyplomy.

GRATULUJEMY PRZEDSZKOLAKOM!!!!!

Dziękujemy wychowawcom pani Marzenie Tworek i  pani Ilonie Krygowskiej oraz rodzicom wyżej wymienionych  dzieci za przygotowanie ich do konkursu

Pisk Białego Orła

Sprawozdanie z akademii

Pisk Białego Orła

pisk-book.jpg

14 listopada w naszym przedszkolu odbyła się piękna uroczystość z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Grupa Elfy przygotowała inscenizację pt. „Pisk Białego Orła” według scenariusza Adama Szafrańca. Na akademię zaproszono rodziców, gości, mieszkańców oraz uczniów Szkoły Podstawowej we Wrześnicy. Piękna dekoracja, panujący w sali półmrok, zapalone świeczki sprawiły, że akademia miała bardzo podniosły charakter.

Spektakl opowiadał historię wielopokoleniowej wiejskiej rodziny. Jej członkowie otrzymali solidne tradycyjne wychowanie z naciskiem na patriotyczne relacje. Ich życie było przepojone miłością do Ojczyzny. Bohaterowie umiejscowieni w przeszłości musieli się zmierzyć z trudną rzeczywistością - wybucha I Wojna Światowa i na front musi wyruszyć ojciec przedstawionej rodziny oraz jeden z synów. Ta wielka tragedia splata się z uratowaniem przez resztę rodziny pewnego poety. Ukrywając się w ich wiejskim domu, wspiera ich poprzez recytowanie patriotycznych wierszy. Tytułowy pisk orła słychać zaś w duszy każdego Polaka, który pragnie odzyskania niepodległości. Ważnym elementem przedstawienia była towarzysząca spektaklowi przejmująca oprawa muzyczna.

Przedstawienie odbywało się w ciekawej scenerii, która wiernie oddawała realia życia tamtych czasów. Wszystkim udzieliła się panująca atmosfera, zarówno artystom na scenie jak i licznej widowni. Spektakl wszystkim się bardzo podobał, a dowodem na to były gromkie i długie brawa.

Dziękujemy wszystkim za ciepłe słowa, które usłyszeliśmy po występie. Największe jednak podziękowania należą się dzieciom za trud, jaki włożyli w przygotowanie tej pięknej akademii.

Dzień kredki

22 listopada obchodziliśmy Dzień Kredki. Zajęcia rozpoczęliśmy od
wysłuchania piosenki pt. " Kolorowe kredki", która szybko wpadła w
ucho dzieciom. Wśród dzieci odbyła się debata co można robić z
użyciem kredek oraz poznały różne ich rodzaje. Przedszkolaki obejrzały
film edukacyjny pt. " Jak powstają kredki". Wiele emocji wzbudził konkurs
kto najszybciej natempereju kredki. Najlepszy okazał się Rafał. Jako prace
plastyczną dzieci miały wykleić kontur kredki jej ostróżkami natomiast
maluszki musiały w parach pokolorować kontur kredki według własnej
wyobraźni.
Dzieci były zaskoczone, że kredki, które towarzyszą im w przedszkolu
każdego dnia mają swoje święto.