Mały Ratownik Medyczny

RATUJĄCY MALUCH        II ETAP ZAJĘĆ

02.02.2017 r.

Mały Ratownik Medyczny

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc wprowadzać do przedszkoli tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych.

Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. W związku z tym w naszym przedszkolu realizujemy program „Ratujący Maluch” . Już po raz drugi dzieci uczestniczyły w zajęciach na ten temat.

 

Podczas zorganizowanego w grupach spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Wiele emocji dzieciom przyniosło opatrywanie ran. Dzieci pod czujnym okiem pań ratownika mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane z apteczką i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. 


Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc. Wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać, by był spokojny. Potem wezwać karetkę lub kogoś dorosłego i powiadomić o zdarzeniu. To ostatnie zadanie zajęć z pierwszej pomocy, której nauczyły się przedszkolaki.

 

Sukces Przedszkolaków


 

Dzień Pizzy

Warsztaty kulinarne z Kołem Gospodyń Wiejskich

Dzień Pizzy

Dzień Pizzy

 

 

9 lutego od godziny 9.00 nasze przedszkolaki przeniosły się do krainy Pizzy. Na początek dzieci poznały krótką historię pochodzenia tego kulinarnego wypieku. Następnie uczestniczyły w projekcji filmu instruktażowego pt. ”Składniki pizzy”. Kolejny etap to kuchenna rewolucja przedszkolaków, przygotowały własne mini pizze wspólnie z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich. Niecierpliwość małych Master Szefów wypełniliśmy zabawami taneczno- muzycznymi. Końcowe miny małych kucharzy były fantastyczne pizza smakowała wyśmienicie, nawet największy niejadek skosztował swojego wypieku.

 

 

 

Dziękujemy Paniom i gratulujemy przedszkolakom

 

Walentynki

Walentynki, Walentynki

wszyscy mamy dziarskie minki

14 luty 2017 r.

Walentynki

 

 

14 lutego dzieci z naszego przedszkola obchodziły Walentynki, które były okazją  okazywania sobie uczuć i nazywania ich. W tym dniu przedszkolaki wypowiadały się o znaczeniu słów szczęście, miłość, przyjaźń. Poznały również historię walentynek. Wszyscy fantastycznie się bawiliśmy. Serca towarzyszyły nam przez cały dzień - malowaliśmy oraz wyklejaliśmy.

Nie zabrakło też  wesołych walentynkowych zabaw i konkursów. Słodkim akcentem był pyszny walentynkowy lizak w kształcie serduszka, który dodatkowo osłodził ten wyjątkowy dzień.

Zakochani są wśród nas !

 

 

Uczymy się

Uczymy i uczymy się

Kadra Przedszkola

Uczymy się

Od stycznia 2017 r. Przedszkole Niepubliczne Ekoludki. uczestniczy w kursie e-learningowym „Skuteczne wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci wraz z edukacją matematyczną i techniczną w przedszkolu” organizowanym przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

Kurs został utworzony z inicjatywy profesor Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej, ekspertki w zakresie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Przystępując do uczestnictwa w kursie e-learningowym, nasza placówka otrzymała tytuł „Przedszkole uczące się”, a także została przyjęta do elitarnego i prestiżowego Programu Partnerstwa APS skupiającego ponad 240 podmiotów. Celem Programu jest wspieranie placówek edukacyjnych w zakresie wymiany wiedzy, stosowania dobrych praktyk oraz wdrażania nowatorskich działań edukacyjnych. Placówki skupione w Programie Partnerstwa APS można poznać na stronie www.przedszkola-aps.edu.pl

W ramach Programu Partnerstwa APS otrzymaliśmy dostęp do newslettera edukacyjnego z najnowszymi informacjami na temat edukacji przedszkolnej obejmującego m.in.: specjalistyczne artykuły, inspiracje edukacyjne, informacje o trendach w edukacji przedszkolnej, zaproszenia na wydarzenia, informacje o konkursach dla nauczycieli i przedszkoli. Najbardziej aktywni uczestnicy kursu otrzymają nieodpłatne zaproszenie na konferencję lub całodniowe, stacjonarne szkolenie z zakresu edukacji technicznej, które zostaną zorganizowane w siedzibie Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Również formuła kursu jest nie bez znaczenia. E-learning pod postacią wykładów oraz materiału filmowego, z wprowadzania przedstawianych metod w praktyce w grupie przedszkolnej, to innowacyjne rozwiązanie, które nie tylko ma bardziej przyjazną formę dla odbioru kursu ale także, jak to e-learning, pozwala na większą swobodę w planowaniu nauki przez słuchaczy kursu .Akademia Pedagogiki Specjalnej to najstarsza uczelnia pedagogiczna w Polsce, która od blisko stu lat kształci nauczycieli wszystkich szczebli edukacji. Akademię współtworzyły takie osobistości jak Janusz Korczak, Maria Łopatkowa czy obecny Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak.

 

 

 

Kocie opowieści

Miał, miał coś ty kotku miał...

Międzynarodowy Dzień Kota Przedszkole Niepubliczne Ekoludki

17 luty 2017 r.

Kocie opowieści

Kocie opowieści.

 

17.02.2017 r. w Przedszkolu Niepublicznym „Ekoludki” we Wrześnicy odbyło się spotkanie związane z obchodami

Międzynarodowego Dnia Kota.

Od samego rana dzieciom towarzyszyły piosenki o kotach, których słuchały podczas zabaw. Dzieci wysłuchały wiersz Juliana Tuwima pt. „Kotek”, omówiły wygląd oraz cechy charakterystyczne tych zwierząt. Następnie uczestniczyły w kocich zabawach, wśród których nie mogło zabraknąć: picia mleka z kubeczka, zwijania kłębka wełny, układanie puzzli przedstawiających kota, rozwiązywania zagadek o kotach oraz śpiewania kocich piosenek. Tego dnia wszystkie buźki naszych milusińskich zamieniły się w kocie twarze. Na zakończenie zajęć każdy wykonał pacynkę kota. 

 

 

Kino Bambino

KINO BAMBINO
 Przedszkole Niepubliczne „Ekoludki”

Kino Bambino
 

Lubię chodzić do kina,
I filmy oglądać tam.
Komedie, Bajki, Fantasy,
Pełno ich jest tam.
Popcorn kupić,
i zjeść,
Cole wypić też.
Dnia 20.02.2017 r. w Przedszkolu Niepublicznym „Ekoludki” we Wrześnicy zorganizowane zostało dla dzieci „Kino Bambino”. Dzieci w tym dniu dowiedziały się jak należy zachowywać się w kinie, dostały pieniądze na kupno biletu i popcornu jak również otrzymały informację na bilecie, które miejsce i który rząd należy wybrać, aby móc usiąść i oglądać seans. Miejsca były oznaczone na wcześniej opisanych krzesełkach, następnie zostało zgaszone światło i puszczony seans- bajka „Barbie i magiczne baletki”.
Po obejrzeniu bajki dzieci żywiołowo opisywały wrażenia z pobytu w kinie, kiedy już emocje opadły dzieci miały za zadanie pokolorować według własnego pomysłu pracę przedstawiającą baletnicę.

Lubimy pączusie

Tłusty czwartek

Mniam, mniam, mniam...

GRUPA „ELFY”, „SKRZATY”, „KRASNOLUDKI”

Lubimy pączusie

 

Pączki, Pączki, Pączki.
Było ich tak dużo; rożne z budyniem i różą.
Zjedliśmy je radośnie i nie ważne, że brzuch rośnie!
Bo pączki nie jemy, żeby się tyło

 

- tylko żeby nam szczęśliwie było (…).

 

 

23.02.2017r. obchodziliśmy w przedszkolu Tłusty Czwartek. To był słodki dzień. Przedszkolaki zajadali z apetytem smaczne pączki ciesząc się, że w tym dniu są właśnie takie zwyczaje. Delektowanie się smakiem pączków w czwartek, rozpoczynający tłusty tydzień, jest nie tylko przyjemnością. Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś zapominał o spróbowaniu w tłusty czwartek pulchnego smakowitego ciastka, co stanowi zadośćuczynienie wielowiekowej polskiej tradycji. Ten stary zwyczaj na dobre zadomowił się naszym przedszkolu.

Ekoludki dowiedziały się ciekawych informacji na temat Tłustego Czwartku, oglądały prezentację multimedialną, układały pączka w formie puzzli, a następnie lepiły pączki z masy solnej, które potem według własnego pomysłu ozdabiały.

Tego dnia udaliśmy się również do ZS we Wrześnicy, gdzie wspólnie z dziećmi ze szkoły podstawowej uczestniczyliśmy w grach i zabawach zorganizowanych

przez Pana Gerarda Kucharskiego.