Międzynarodowy Dzień Tańca

Międzynarodowy Dzień Tańca

28 kwietnia 2017 r.

Międzynarodowy Dzień Tańca

 

Zapada zmierzch
Cisza
Wiatr targa stare okiennice
Cichutko
Niczym piórka
Schodzą się zewsząd baletnice
Leciutko
Na paluszkach
A każda taka zwiewna
Główka dumnie wzniesiona
Baletnica …królewna
Niby każda poważna…
A jednak uśmiechnięta
Wirują w tanecznych piruetach
Jak duszki
W satynowych pointach
Patrzę
Jestem wzruszona
Maleńkie baletnice
Magia
Muzyka
Balet
I szeleszczące spódnice

 

Spotkanie z tańcem w przedszkolu to zawsze inspirujący warsztat dla dzieci. W tym roku postanowiliśmy zapoznać dzieci z tańcem baletowym i zaprosiliśmy do naszego przedszkola pana, który zaprezentował figury baletowe dla dzieci, przygotował krótką rozgrzewkę oraz rozciąganie. Na zakończenie spotkania taneczne przedszkolaki potrafiły wykonać krótki układ taneczny pt. „Pranie”. Umiejętności dzieci w tej dziedzinie okazały się fascynujące, a poprzeczka była postawiona wysoko.

 

 

 

Dzień zwierząt laboratoryjnych

Dzień Zwierząt Laboratoryjnych

24 kwietnia 2017 r.

 

Dzień zwierząt laboratoryjnych

O gadach opinia jest ogólnie znana,
jadowite są często, a więc niekochane.
Ale wbrew pozorom nie są śliskie wcale,
i często zjadają szkodniki i robale.

 

 

 

W ramach realizacji Kalendarza Ekologicznego w Przedszkolu Niepublicznym Ekoludki dzieci uczestniczyły w spotkaniu pod hasłem „ Gady i ich środowisko życia”. Na spotkaniu zapoznały się z następującymi przedstawicielami świata zwierząt: boa tygrysi, patyczaki, karaluchy, jaszczurka, pająk. Dzieci miały okazje dotknąć żywe zwierzęta, zadać pytania dotyczące ich życia i funkcjonowania oraz usłyszeć ciekawostki na ich temat. Przedszkole na spotkanie z gadami musiało być specjalnie przygotowane, trzeba było zachować odpowiednią temperaturę oraz ciszę,aby zwierzęta czuły się dobrze. Dzieciom podobało się spotkanie, niektóre z nich przełamały swoje lęki i pogłaskały zwierzęta. Celem zajęć było propagowanie idei ochrony zwierząt laboratoryjnych przed losem jaki je spotyka w laboratoriach medycznych, o tym wszystkim rozmawialiśmy podczas zajęć przeprowadzonych w grupach przez wychowawczynie.

 

Spartakiada Przedszkolna 2017

Więcej Ruchu dla Maluchów

   W piątek 12 maja na boisku Orlik odbyła się II Przedszkolna Spartakiada Sportowa - "Więcej ruchu dla maluchów". Do zmagań przystąpiło 6 przedszkoli z Gminy i Miasta Sławno. Uroczystość rozpoczął przemarsz drużyn a kapitanowie wnieśli flagę olimpijską. Po odśpiewaniu hymnu olimpiady Wójt Gminy Sławno Ryszard Stachowiak uroczyści zapalił znicz olimpijski. Nie mogło również zabraknąć ślubowania młodych sportowców. Po uroczystej ceremonii otwarcia zawodnicy oraz wszystkie dzieci przybyłe na to wydarzenie miały rozgrzewkę przy dźwiękach muzyki. Po rozgrzewce drużyny przystąpiły do poszczególnych konkurencji. Mali sportowcy z wielkim zaangażowaniem wykonywali poszczególne zadania. Kibicujące grupy z transparentami i pomponami wspomagały swoich reprezentantów. Po zmaganiach sportowych przyszedł czas na poczęstunek. Oczekiwanie na werdykt sędziowski umilił wszystkim obecnym Mieleński Klub Sportowy Karate. Odbył się pokaz sztuk walki.
Nadszedł moment ogłoszenia wyników i wręczenia pucharów. Zwyciężyli:
1. miejsce – Przedszkole Gminne w Gwiazdowie
2. miejsce – Przedszkole Niepubliczne Radosny Maluch w Sławnie
3. miejsce – Ognisko Przedszkolne "Pajacyki" w Warszkowie

  Każdy zawodnik otrzymał złoty medal a przedszkola biorące udział dyplom i podziękowanie.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy . Woli walki nikomu nie zabrakło a zasada fair play była godna podziwu.
  Bardzo gorąco pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się, aby ta impreza mogła się odbyć i przebiegła sprawnie.
  Bardzo serdecznie dziekujemy animatorom Orlika: Gerardowi Kucharskiemu i Stanisławowi Bryndalowi, zespołowi sędziowskiemu, wolontariuszkom - uczennicom Zespołu Szkół we Wrześnicy, rodzicom z Przedszkola Ekoludki oraz wszystkim tu nie wymienionym, którzy przyczynili się do zorganizowania i przebiegu imprezy.
 

 

Lekcja o bezpieczeństwie.

Spotkanie z policjantką

14 kwietnia 2017 r.

 

Lekcja o bezpieczeństwie.

 

Gdy czerwone światło mruga
mkną przed siebie samochody.
Wszyscy wtedy pamiętają,
że o przejściu nie ma mowy.

 

 

Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pani policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjantka poinformował i zademonstrował dzieciom również, w jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły pani policjantce podziękowanie.

 

Konkurs "Wiedzy o Polsce"

 

Znalezione obrazy dla zapytania brama koszalińska sławno obrazy


 

10 maja 2017r. troje dzieci z naszego przedszkola reprezentowało nas w konkursie „Wiedzy o Polsce” pod hasłem „Sławno - moja Mała Ojczyzna”. Konkurs został zorganizowany przez Przedszkole Niepubliczne „Radosny Maluch” na sali sportowej przy SP nr 3 w Sławnie.w konkursie wzięło udział 9 przedszkoli z terenu gminy i miasta Sławno. Naszą drużynę reprezentowali: Lena Drop, Nela Kubicka oraz Rafał Szczepanek. Dzieci musiały wykazać się ogromną wiedzą na temat znajomości Sławna, jego położenia, historii, rzeki, zabytków, instytucji publicznych itp. Dzieci dzielnie walczyły do końca. Na wszystkie pytania odpowiedziały bezbłędnie. Odpadliśmy w dogrywce, w której trzeba było ułożyć puzzle na czas. Otrzymaliśmy dyplomy oraz upominki za udział w konkursie.

Gratulujemy przedszkolakom. 

Dzień żółwia

Dzień Żółwia

23 maja 2017r.

Najgłupszy nawDzień żółwia et muł wie
Jak są powolne żółwie.

Żeby żółwiowi dopiec,
Szydził zeń pewien chłopiec:
„Pan chodzi wprost pokracznie.
Niech się pan wprawiać zacznie!
Doprawdy, jak to można?
Istota czworonożna,
A ledwie się telepie!
Już ślimak chodzi lepiej!”

We wtorek w przedszkolu obchodziliśmy takie nietypowe święto.

A jakie? Dzień Żółwia.

Niektórzy nie wiedzieli, że ten mały ukryty w skorupce zwierz ma swój dzień. A jak przedszkolaki go uczciły? Otóż każda grupa poświęciła trochę czasu na poznanie żółwich zwyczajów, oglądanie ilustracji, książek przyrodniczych, w których znajdowały się fotografie różnych rodzajów żółwi z różnych stron świata, odbywały się żółwiowe zawody (kto wolniej -wygrywa!), zabawy dotykowe i takie związane z tempem (szybko-wolno), gry planszowe,

oraz wykonane przez dzieci piękne prace plastyczne z różnych materiałów.

A po obiedzie można było tu i ówdzie usłyszeć czytane bajki o żółwiu Franklinie, przeróżne wierszyki, zagadki.

 

Tak to właśnie świętowaliśmy Żółwiowy Dzień w Przedszkolu Niepublicznym Ekoludki

Dzień Niezapominajki

Dzień Niezapominajki

Dzień Niezapominajki

Nie każdy wie, że 15 maja to ogólnopolski Dzień Niezapominajki. Został rozpropagowany dzięki Gazecie Wyborczej

i Andrzejowi Zalewskiemu z Ekoradia.

Trudno o kwiatki bardziej wdzięczne. Andrzeja Zalewskiego, który w Programie I Polskiego Radia prowadzi audycję „Ekoradio” urzekły tak bardzo, że postanowił zorganizować Dzień Polskiej Niezapominajki – odpowiednik walentynek. Na święto niezapominajki wybrano 15 maja. W sekretnym języku kwiatów niebieski kolor zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć i życzeń, które mogą spełnić się dopiero w przyszłości.
Bukieciki niezapominajek panny dawały kawalerom, którzy wybierali się w podróż lub rozpoczynali służbę w wojsku. W ten sposób te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem pamięci i miłości, która pokona wszelkie przeszkody. Ten polski kwiatek – mówi skromnie – nie zapomnij o mnie!

Przy białej korze naszych brzóz, kiedy budzi się wiosna niezapominajki zachwycają wielu -w lasach, przy bagnach i uroczyskach, a także w ogrodach, na działkach, rabatach i gazonach.

W naszym przedszkolu dzieci również poznały historie tego święta. Przygotowały prace plastyczne w róznych wydaniach 'Niezapominajki”.

Miały okazje opisać wygląd tego wdzięcznego kwiatka, oraz posłuchać opowiadań na jego temat.

Dzień dla przedszkolaków zakończył się ciekawymi wrażeniami

 

 

Moi Rodzice

Cudownych Rodziców Mam

Moi Rodzice

 

Mamo! Tato! Chodźcie z nami!
Damy Wam - łąkę,
Z kwiatami, ze skowronkiem, ze słonkiem.
Do wąchania, słuchania, patrzenia...

 

Uroczystość Dnia Mamy i Taty to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchali życzeń, wierszy, piosenek oraz skeczy.

Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność przygotowały dla rodziców część artystyczną: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Na koniec wszyscy Rodzice tańczyli z dziećmi na scenie .

Po wspólnym tańcu dzieci wręczyły Rodzicom prezenty. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Tego typu uroczystość pozwala zaobserwować zmiany i postępy jakich dokonały dzieci podczas tego roku przedszkolnego

 

 

Dzień ślimaka

Dzień Ślimaka

 

Dzień ślimaka

 

W minionym tygodniu w Grupach Elfy, Skrzaty, Krasnoludki obchodziliśmy

Dzień Ślimaka.

Dzieci pięknie pokolorowały swoje ślimaki, a także dzięki wychowawczyniom mieliśmy okazje zobaczyć je na żywo! Dowiedziały się czego do życia potrzebują ślimaki, jak są zbudowane i dlaczego swoje domki noszą na grzbiecie. Dzień obfitował w wiele ślimakowych zadań
Podczas zajęć, dzieci słuchały piosenek, wykonywały ślimakowe zadania np. na tempo
Dzieci nauczyły się również wierszyka:


Ślimak, ślimak, pokaż rogi,
Dam ci sera na pierogi,
Jak nie sera, to kapusty,
Od kapusty będziesz tłusty.

 

Oglądały również ilustracje z różnymi ślimakami oraz prezentacje multimedialne.

Punktem kulminacyjnym dnia były wyścigi ślimaków, którym przedszkolaki kibicowały poznanym wierszykiem 

 

 

Przedszkolak w kosmosie

Przedszkolaki w podróży kosmicznej

 

Przedszkolak w kosmosie

 

 

  Dzisiaj nasze przedszkolaki odwiedzili goście z Centrum Edukacyjne Planeta Anuka to grupa  zawodowych astronomów i fizyków zajmujących się badaniami kosmosu. Posiadamy jedno z najdłużej działających w Polsce planetariów mobilnych, oferujemy najbogatszy program edukacyjny dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych jak i osób dorosłych. Naszą grupę tworzą:

  • dr Agnieszka Krawczyk, astronom, absolwentka Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

  • mgr inż. Rafał Przybyła, fizyk, absolwent MELu na Politechnice Warszawskiej (kierunek Lotnictwo i Kosmonautyka)

  • mgr Dorota Przepiórka, astronom, absolwentka Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Zajęcia obywały się w 2 częściach: pierwsza to warsztaty edukacyjne, druga wizyta w planetariumpodróż kosmiczna, której głównym bohaterem był sympatyczny RoboRynio – robot pokładowy, zabiera dzieci w fantastyczną podróż w kosmos. Wyjaśnia czym jest prom kosmiczny, a czym rakieta, pokazuje stację kosmiczną i tłumaczy do czego astronaucie służy kombinezon. Pierwszym przystankiem kosmicznej podróży jest Księżyc, czyli miejsce gdzie astronauci już byli, potem ruszymy na Marsa i asteroidy, czyli cele przyszłych misji kosmicznych. Podczas naszej podróży odwiedzimy wszystkie planety, a nawet polecimy do środka Drogi Mlecznej. Pokaz uzmysławia dzieciom jak duża różnorodność obiektów istnieje we wszechświecie i jak ogromne dzielą je odległości. Dowiemy się także kim jest astronauta i jak przygotowuje się do lotu.