Dzień Piegów

 

Znalezione obrazy dla zapytania pan kleks

Piegi są małe, piegi są duże

Piegi odnajdziesz w całej naturze.

Piegi są kolorowe, ładnie ozdabiają.

Najładniej jednak na buziach wyglądają!

 

01 marca 2019r. świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Piegów. Zajęcia zaczęliśmy od zabawy ruchowej pt. „Czy znasz magiczną liczbę siedem”, której kontur potem wyklejaliśmy piegami. A czy Wasze buzie zdobią piegi? Skąd właściwie się one biorą? Dlaczego niektórzy się ich wstydzą? I czy to powód… by być nieszczęśliwym? Wspólnie z przedszkolakami odpowiedzieliśmy sobie na te pytania po wysłuchaniu wiersza pt. „Piegi”. Przypomnieliśmy sobie piegowatych bohaterów takich jak Pippi Langstrumpf, Pan Kleks, czy Pysia z bajki Domisie. Były też zabawy i malowanie piegów na buźkach. Wykonaliśmy także ciasteczka pieguski z masy solnej nadając im przeróżne kształty oraz stworzyliśmy portrety Pana Kleksa. Najwięcej jednak emocji wzbudził film Pan Kleks. Dzieci oglądały go z wielkim zaciekawieniem.

Dzień Olimpijczyka

Znalezione obrazy dla zapytania dzień olimpijczyka

„Najważniejszą rzeczą w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, ale wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się z organizmem”

06 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Olimpijczyka. Dzieci poznały nowe słowa takie jak: olimpijczyk, olimpiada. Podczas oglądania prezentacji multimedialnej poznały letnie i zimowe dyscypliny olimpijskie. Dowiedziały się jak wygląda flaga olimpijska, znicz, medale. Następnie uczestniczyły w grupowej Olimpiadzie Sportowej. Po odśpiewaniu hymnu, uroczystym złożeniu ślubowania oraz rozgrzewce, drużyny przystąpiły do udziału w konkurencjach. Dzieci miały do wykonania wiele zadań takich jak: bieg slalomem i układanie wieży, pokonywanie toru przeszkód z woreczkiem na głowie, rzut woreczkiem do celu, przenoszenie jajka, zabawa w kelnera, zabawa z piłką. Dużo radości dostarczyły zabawy z szarfami w czasie, których „mali sportowcy” doskonaliły: zręczność, zwinność, wytrzymałość. Podczas wykonywania konkurencji przedszkolaki przestrzegały zasad „zdrowej rywalizacji”. Po intensywnych zawodach nie zabrakło czasu na ćwiczenia relaksujące. W tym dniu nasi wychowankowie mogli poczuć się jak prawdziwi Olimpijczycy, gdyż na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Tego dnia nie zabrakło również pracy plastycznej. Kulkami plasteliny dzieci wyklejały koła olimpijskie.

Tłusty czwartek

Taki mały, taki duży może pączki jeść
Tak i ja , tak i ty możesz pączki jeść.....
 

 

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,

a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła"

 

Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś zapominał o spróbowaniu w tłusty czwartek pulchnego smakowitego ciastka, co stanowi zadośćuczynienie wielowiekowej polskiej tradycji. W naszym przedszkolu również nie mogło się obyć bez degustacji pysznych pączków.

Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami. Była to okazja do świetnej zabawy, rozwiązywania zadań matematycznych,wykonania prac plastycznych z motywem pączka, ale także do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów. Taki zwyczaj bardzo nam się podoba i jesteśmy jego gorącymi zwolennikami

Wyniki konkursu plastycznego

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO
 
4 marca został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na wykonanie pracy przestrzennej pt. 
 
" Sport to zdrowie każdy Ci to powie". Był to konkurs rodzinny.
 
Prace, które dzieci wykonały wraz z rodzicami w domu były tak pomysłowe i fantastycznie wykonane przy pomocy wielu technik, ze jury jednogłośnie przyznało I miejsce każdej pracy.
Po ogłoszeniu wyników każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców.
Wszystkim, którzy włożyli mnóstwo pracy w wykonanie swojej pracy bardzo serdecznie dziękujemy i gratulujemy 

Wyjazd do Teatru Tęcza

Wyjazd do Teatru Tęcza

 

13 marca Ekoludki pojechały do prawdziwego Teatru Lalek „Tęcza” w Słupsku na spektakl pt. E-mollandia. Przedstawienie opowiadało o emocjach, które towarzyszą nam każdego dnia w przedszkolu, w szkole czy w pracy. Przygodom bohaterów towarzyszyły wybrane fragmenty muzyki klasycznej. Przedstawienie było piękne. Dzieci były zachwycone. Najbardziej podobała im się gra świateł, nagle zmieniające się sceny i dekoracje. Jednak największe emocje wywołała przede wszystkim muzyka.

Wyjazd  ten  był  również  okazją  do  zapoznania  dzieci  z  wyglądem  profesjonalnego  teatru,  sceną,  widownią,   wspaniałą  scenografią,   oraz  efektami  akustycznymi. 

Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu. Do  przedszkola Ekoludki  wróciły zmęczone, ale w  doskonałych  humorach!

O królewnie, strachu i wróblach na dachu.

Znalezione obrazy dla zapytania O królewnie, strachu i wróblach na dachu.

 

18 marca po raz kolejny gościliśmy Teatr Władca Lalek ze Słupska. Spektakl "O królewnie, strachu i wróblach na dachu" na podstawie tekstu Ewy Szelburg-Zarębiny, to musical w formie teatru lalek. Bajka o odważnym Strachu, pięknej Makowej Królewnie oraz wyjątkowo złośliwych wróblach, chcących zawładnąć makowym królestwem. Podczas przedstawienia przeżywaliśmy kłopoty Stracha zakochanego w Makowej królewnie. Śledziliśmy losy dwojga bohaterów, których znacznie więcej dzieli aniżeli łączy. Ale czymże są wszelkie różnice wobec potęgi miłości? Dzieci brały czynny udział w przedstawieniu, które wprawiło je w doskonały nastrój. 

Dzień wróbla

Znalezione obrazy dla zapytania dzień wróbla

20 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Wróbla. Z tej okazji dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat życia i zwyczajów tych ptaków. Wysłuchaliśmy opowiadania pt. „Wróbelek Elemelek i kartofelek” na podstawie, którego malowaliśmy farbami fragment opowiadania. Wyjaśniliśmy sobie, co oznacza powiedzenie „Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu” i udaliśmy się na spacer do lasu. Podziwialiśmy budzącą się do życia przyrodę, słuchaliśmy pięknego śpiewu ptaków. Udało nam się zobaczyć bohatera dzisiejszych zajęć. Po powrocie dostępnymi materiałami włóczką, plasteliną, wydzieranką czy też bibułą wyklejaliśmy kontur wróbla. Tego dnia nie mogło zabraknąć także znanej wszystkim dzieciom bajki „Przygód kilka Wróbla Ćwirka”.

Pierwszy dzień wiosny

Znalezione obrazy dla zapytania I dzień wiosny

 

21 marca obchodziliśmy I dzień Wiosny. Rozmawialiśmy na temat zmian zachodzących w przyrodzie, wyjaśniliśmy sobie, co dokładnie oznacza data 21 marzec oraz wysłuchaliśmy legendy o topieniu marzanny. Odczytaliśmy list od Pani Wiosny, która poprosiła nas o wykonanie kilku zadań w celu bliższego jej poznania. I tak o to rozwiązywaliśmy zagadki o ptakach przylatujących do Polski, przyklejaliśmy wyrazy związane z tym, co wiosna lubi, reagowaliśmy mimiką na dobre i złe nowiny, przeprowadziliśmy doświadczenie skąd się wziął kolor zielony, bawiliśmy się przy muzyce wcielając się w różne ptaki a na koniec wykonaliśmy symbol wiosny – GAIK-MAIK – gałązki drzew ozdabialiśmy kolorową bibułą i wstążkami. Po wykonaniu wszystkich zadań Pani Wiosna podziękowała nam za udział w zajęciach przesyłając dla nas order Wiosny. W podzięce zaśpiewaliśmy jej piosenkę ciesząc się, że znowu do nas zawitała.

Z okazji pierwszego dnia wiosny wzięliśmy udział w MIĘDZYNARODOWYM SPOTKANIU CZYTELNICZYM ON-LINE pt. „Witaj Wiosenko!”. Celem spotkania było rozwijanie czytelnictwa oraz współpracy między przedszkolami. Otrzymaliśmy pamiątkowe certyfikaty za udział w spotkaniu.