Ziemniak na sportowo

SPORTOWE ZMAGANIA Z ZIEMNIAKIEM
 
" O ziemniaku w kilku słowach" - wysłuchanie tego opowiadania wprowadziło dzieci w temat skąd trafiły ziemniaki na nasze talerze. Po pogadance wszystkie dzieci udały sie do przedszkolnego ogrodu i rozpoczęły się zmagania sportowe, których głównym bohaterem był ziemniak.
Po krótkiej rozgrzewce przedszkolaki z obu grup zostały podzielone na cztery drużyny. Pierwszą konkurencją były " wykopki". Kapitanowie drużyn zabrali swoje zespoły na pole ziemniaczane aby uzbierać jak najwięcej ziemniaków do wiadra. Kolejną konkurencją był " gorący kartofelek". Dzieci ustawione w rzędzie podawały sobie kolejno z rak do rąk ziemniaka nad swoimi głowami. " Hop ziemniaczku"- to była konkurencja rzucania tym warzywem do wiaderka. " Kelnerzy" oraz " slalom ziemniaczany" to były zmagania zręcznościowo -sprawnościowe. Ostatnie zadanie, które stanęło przed druzynami było " ziemniaczana buźka". Każda druzyna musiała ułozyć wesołą buźkę z ziemniaków. Wszystkie konkurencje sportowe przeplatane były zabawami przy muzyce. Po zabawach na świeżym powietrzu zaproszono dzieci na ziemniaczany poczęstunek- frytki.Zwieńczeniem tego pełnego wrażeń dnia było wykonanie pracy plastycznej - " ziemniaczany stworek". 

Baśnie Dalekiego Wschodu

Artyści Teatru Współczesnego  w Krakowie, którzy gościli w tych dniach w Słupsku, zaprosili naszych milusińskich na wspaniałe przedstawienie Najpiękniejsze Baśnie Dalekiego Wschodu. 

 

Alladyn, Ali Baba i Sindbad Żeglarz to najbardziej znani bohaterowie opowieści Dalekiego Wschodu. Bawią, uczą i zachwycają młodego widza od kilku pokoleń. I tak też było w przypadku naszych dzieci. Spektakl przybliżył naszym przedszkolakom kulturę tego zakątka świata, panujące kiedyś zwyczaje i obrzędy. Niezapomniany nastrój tego widowiska wzbogacony był projekcjami video oraz oryginalnymi piosenkami. Publiczność była wielokrotnie wciągana w wir wydarzeń na scenie.
Morały, które wynikały z poszczególnych elementów przedstawienia, pokazały dzieciom, iż w życiu warto kierować się prawdą, uczciwością i dobre

 

 

 

Wyjazd do schroniska

 
Ciężko mu jest gdy przy budzie,
Na łańcuchu, żyje – w trudzie.
On z natury nie niewolnik,
Zwierz to wolny i swawolnik.
Kocha, tęskni i też czuje,
I przyjaźni potrzebuje.
Tęsknie patrzy w niebo wolne,
Na nim ptaki niepokorne.
Zimna buda – ciepła buda,
Nie poczyni dla nich cuda.
Na łańcuchu – jak w niewoli.
A to gorzkie – a to boli.

Józef Bieniecki

 

Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Jest to nie tylko okazją do docenienia naszych pupili, tych małych i tych dużych. To również dobry czas do zastanowienia się nad tym, jaki mamy stosunek do zwierząt, a także jak możemy pomóc tym najbardziej potrzebującym. Pamiętajmy, że w trakcie tego wyjątkowego miesiąca odbywają się m.in.: Dzień Zwierząt Hodowlanych – 2 października, Światowy Dzień Zwierząt – 4 Października, Dzień Kundelka oraz Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt obchodzony 25 października.

 To idealny czas aby nasze przedszkolaki czynnie zaangażowały  się we wspieranie działań na rzecz naszych przyjaciół. Od początku miesiąca dzieci przynosiły karmę dla kotów i psów i w środę 23 października dzieci pojechały do schroniska ze swoimi darami.

Bohater MAKARON

Któż z nas nie lubi jeść makaronu? Zanim nasze przedszkolaki mogły zająć się degustacją tego włoskiego przysmaku najpierw musiały wykonać szereg zadań.

Dzień zaczął się od makaronowych ciekawostek. Dzieci odpowiadały na szereg pytań: z czego powstaje makaron, jakie przybiera kształty i do czego wykorzystujemy go w kuchni. Każda z grup wykonała doświadczenia. Skrzaty barwiły makaron ryżowy przy pomocy kurkumy i soku z buraka. Elfy barwiły różne rodzaje makaronu rozpuszczają bibułę w gorącej wodzie. Dużo emocji wzbudziła zabawa manualna tzw. łowienie makaronowych rybek przy użyciu słomek. Makaron to bardzo fajna pomoc dydaktyczna do wykorzystania podczas zabaw matematycznych: segregowanie, liczenie, sekwencje, wieże makaronowe itp. Wszelkie prace plastyczne cieszyły się wielkim zaangażowaniem dzieci. Elfy wykonały drzewo makaronowe oraz makaronową biżuterię. Skrzaty natomiast malowały farbami jesienne witraże na płatkach makaronu lasagne. Zwieńczeniem dnia była makaronowa uczta.

Znalezione obrazy dla zapytania bohater makaron
 

Pasowanie na przedszkolaka

Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która u Ekoludków odbyła się w środę 30 października. Od samego rana trwały przygotowania, pani Monika napracowała się nad śliczną dekoracją, dzieci przećwiczyły swoje role, przebrały się w stroje i tak odświętnie ubrane czekały na swoich gości. Uroczystość rozpoczęły występy grupy Skrzaty. Najmłodsze dzieci zaprezentowały taniec Polonez, a następnie wierszyki i piosenki. Po Skrzatach przyszła kolej na Elfy. Jak na starsze dzieci przystało ich występ był poważniejszy, a przesłanie,że „ magiczne słowa „ są w każdym języku i warto ich używać było motywem przewodnim ich występu. Mogliśmy podziwiać Elfy w dwóch tańcach: do melodii „ Czerwone jabłuszko” oraz „ Krakowiaczek”. Po występach dzieci, które pragnęły wstąpić w poczet naszego przedszkola musiały wykonać specjalne zadania, między innymi wypić sok z cytryny. Po tej części i po złożeniu przysięgi nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia ogromną kredką kazdego przedszkolaka. Dla dzieci było to wielkie przeżycie, a dla ich rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Pasowane przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy a wszystkie dzieci paczki ze słodyczami ufundowane przez Radę Rodziców.

 

Dziękujemy dzieciom za wspaniałe występy i godną postawę podczas uroczystości, Paniom za trud włożony w przygotowanie dzieci, pani Agnieszce za udział w uroczystości i prezenty, Radzie Rodziców za przygotowanie paczek dla dzieci, wszystkim gościom za przybycie, burzliwe oklaski i słowa wdzięczności.

 

Dzień Oszczędzania

31 października to Światowy Dzień Oszczędzania, czyli święto, które przypomina, jak ważne jest mądre i świadome zarządzanie naszymi finansami.

 

Ustanowiono je z inicjatywy europejskich banków podczas I Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych, która odbyła się w 1924 roku w Mediolanie.

Uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że konsekwentne pomnażanie oszczędności zapewnia stabilny rozwój społeczeństw.

Jak skutecznie oszczędzać? Czy oszczędzamy tylko pieniądze? Co jeszcze możemy oszczędzać? Na takie i inne pytania usiłowały znależć odpowiedź nasze przedszkolaki. Dzieci zapoznały się z nominałami, poznawały różne rodzaje walut, dowiedziały się czym kiedyś płacono kiedy nie było pieniędzy. Przeliczanie, dodawanie, odejmowanie, grupowanie to tylko nieliczne zadania z którymi musiały poradzić sobie dzieci. Największą frajdą było wykonanie swoich własnych skarbonek.

 

Nauka oszczędzania dziecka nie jest trudnym zadaniem, jeżeli jako rodzice zabierzemy się za nią odpowiednio wcześnie. W ten sposób wychowamy człowieka przedsiębiorczego, oszczędnego i szanującego zarobione pieniądze.