
Baśnie Dalekiego Wschodu
Wyjazd do schroniska
Na łańcuchu, żyje – w trudzie.
On z natury nie niewolnik,
Zwierz to wolny i swawolnik.
Kocha, tęskni i też czuje,
I przyjaźni potrzebuje.
Tęsknie patrzy w niebo wolne,
Na nim ptaki niepokorne.
Zimna buda – ciepła buda,
Nie poczyni dla nich cuda.
Na łańcuchu – jak w niewoli.
A to gorzkie – a to boli.
Józef Bieniecki
To idealny czas aby nasze przedszkolaki czynnie zaangażowały się we wspieranie działań na rzecz naszych przyjaciół. Od początku miesiąca dzieci przynosiły karmę dla kotów i psów i w środę 23 października dzieci pojechały do schroniska ze swoimi darami.
Bohater MAKARON
Dzień zaczął się od makaronowych ciekawostek. Dzieci odpowiadały na szereg pytań: z czego powstaje makaron, jakie przybiera kształty i do czego wykorzystujemy go w kuchni. Każda z grup wykonała doświadczenia. Skrzaty barwiły makaron ryżowy przy pomocy kurkumy i soku z buraka. Elfy barwiły różne rodzaje makaronu rozpuszczają bibułę w gorącej wodzie. Dużo emocji wzbudziła zabawa manualna tzw. łowienie makaronowych rybek przy użyciu słomek. Makaron to bardzo fajna pomoc dydaktyczna do wykorzystania podczas zabaw matematycznych: segregowanie, liczenie, sekwencje, wieże makaronowe itp. Wszelkie prace plastyczne cieszyły się wielkim zaangażowaniem dzieci. Elfy wykonały drzewo makaronowe oraz makaronową biżuterię. Skrzaty natomiast malowały farbami jesienne witraże na płatkach makaronu lasagne. Zwieńczeniem dnia była makaronowa uczta.
Pasowanie na przedszkolaka
Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która u Ekoludków odbyła się w środę 30 października. Od samego rana trwały przygotowania, pani Monika napracowała się nad śliczną dekoracją, dzieci przećwiczyły swoje role, przebrały się w stroje i tak odświętnie ubrane czekały na swoich gości. Uroczystość rozpoczęły występy grupy Skrzaty. Najmłodsze dzieci zaprezentowały taniec Polonez, a następnie wierszyki i piosenki. Po Skrzatach przyszła kolej na Elfy. Jak na starsze dzieci przystało ich występ był poważniejszy, a przesłanie,że „ magiczne słowa „ są w każdym języku i warto ich używać było motywem przewodnim ich występu. Mogliśmy podziwiać Elfy w dwóch tańcach: do melodii „ Czerwone jabłuszko” oraz „ Krakowiaczek”. Po występach dzieci, które pragnęły wstąpić w poczet naszego przedszkola musiały wykonać specjalne zadania, między innymi wypić sok z cytryny. Po tej części i po złożeniu przysięgi nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia ogromną kredką kazdego przedszkolaka. Dla dzieci było to wielkie przeżycie, a dla ich rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Pasowane przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy a wszystkie dzieci paczki ze słodyczami ufundowane przez Radę Rodziców.
Dziękujemy dzieciom za wspaniałe występy i godną postawę podczas uroczystości, Paniom za trud włożony w przygotowanie dzieci, pani Agnieszce za udział w uroczystości i prezenty, Radzie Rodziców za przygotowanie paczek dla dzieci, wszystkim gościom za przybycie, burzliwe oklaski i słowa wdzięczności.
Dzień Oszczędzania
31 października to Światowy Dzień Oszczędzania, czyli święto, które przypomina, jak ważne jest mądre i świadome zarządzanie naszymi finansami.
Ustanowiono je z inicjatywy europejskich banków podczas I Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych, która odbyła się w 1924 roku w Mediolanie.
Uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że konsekwentne pomnażanie oszczędności zapewnia stabilny rozwój społeczeństw.
Jak skutecznie oszczędzać? Czy oszczędzamy tylko pieniądze? Co jeszcze możemy oszczędzać? Na takie i inne pytania usiłowały znależć odpowiedź nasze przedszkolaki. Dzieci zapoznały się z nominałami, poznawały różne rodzaje walut, dowiedziały się czym kiedyś płacono kiedy nie było pieniędzy. Przeliczanie, dodawanie, odejmowanie, grupowanie to tylko nieliczne zadania z którymi musiały poradzić sobie dzieci. Największą frajdą było wykonanie swoich własnych skarbonek.
Nauka oszczędzania dziecka nie jest trudnym zadaniem, jeżeli jako rodzice zabierzemy się za nią odpowiednio wcześnie. W ten sposób wychowamy człowieka przedsiębiorczego, oszczędnego i szanującego zarobione pieniądze.