20 września to ważna data w kalendarzu każdego przedszkola. To właśnie tego dnia każdy przedszkolak obchodzi swoje święto- obchodzony jest Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji dzieci z grupy Elfy, Skrzaty oraz troje dzieci z grupy Krasnale wyruszyły na wyprawę do Sierakowa Sławieńskiego, a dokładniej do Sosnowych Wzgórz. Głównym naszym celem było spotkanie z alpakami.

Program spotkania:

Przywitanie przy autobusie przez  BAJKOWĄ  EKIPĘ z Sosnowych Wzgórz.

Poczęstunku w wielkiej chacie z kominkiem- soki, ciepłą drożdżówkę ze śliwkami z pieca, bezy, kawki, herbatki, wodę.

-podczas poczęstunku dzieci zapoznane zostały z regulaminem i zasadami  jakie obowiązują podczas spotkanie z alpakami, omówiony został plan zabaw/zajęć,
– wytłumaczono dzieciom jak zachowujemy się u alpak, pokazano, jak karmimy i jak przytulamy się do alpak, opowiadamy o ich życiu,
– szefowa Wiedźma przekazała wiedzę dotyczącą wyciszenia, relaksu oraz pozytywnego myślenia, a Maksio w różnych „wcieleniach” zabawia ekipę.
Nastąpiło podzielenie  się na grupy i udanie się w trasę.

Przejazd bryczką/ Pokonanie leśnej ścieżki sprawnościowej.

Poznanie innych zwierząt mieszkających w Sosnowych Wzgórzach : papugi żako Fredka, węża Tomka, mini kózek, królików belgijskich z wielkimi uszami, psiaków, kotów, kogutów indyjskich i kur zielononóżek.

Obiad.

Najważniejszym naszym punktem wyjazdu było spotkanie z alpakami. Sam ich wygląd wzbudził sympatię przedszkolaków, dlatego dzieci nie miały problemów, aby do nich podejść, pogłaskać czy przytulić. Wrażeń i przeżyć było mnóstwo. Alpaki to niezwykłe zwierzęta, bardzo przyjazne, miłe, towarzyskie, chętne do kontaktu bezpośredniego. Spotkania z alpakami pełnią funkcję wychowawczą, wspierają dzieci w sferze emocjonalnej, poznawczej i społecznej, budują pewność siebie, odpowiedzialność i empatię. Na warsztatach z alpakami odkrywamy tajemniczy świat tych zwierząt i przy okazji uczymy szacunku i empatii dla żywych stworzeń. Dowiedzieliśmy się, że nasi goście to krewni wielbłądów, a marchewka jest dla nich tak pyszna, jak dla nas słodycze. Mogliśmy je  pogłaskać i przytulić się do nich, a także nakarmić ziarenkami lucerny. Okazało się, że alpaki są bardzo łagodne i chętnie się uczą. Potrafią bawić się w chowanego, a także podziękować za smakołyki. Dzieci poznały zwyczaje tych zwierząt, sposoby dokarmiania, warunki życia. Mogły również doświadczyć miłego usposobienia alpak, niektórzy otrzymali od nich całusa. Spacer, karmienie i zdjęcie z sympatycznymi gośćmi na długo zostaną w pamięci. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe magnesy.

Z pewnością ta niecodzienna wizyta zostanie na długo w pamięci dzieci. Na twarzach naszych przedszkolaków było widać uśmiech i ogromną radość, co nas bardzo cieszy i utwierdza w przekonaniu, że wyjazd był bardzo udany.