Dzień Drzewa wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.

Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, przedszkola, szkoły i nadleśnictwa.

W  naszym Przedszkolu 11 października 2023 r. odbyło się Święto Drzewa, którego celem było zainspirowanie przedszkolaków do podejmowania działań proekologicznych, kształtowanie odpowiedzialnej postawy wobec świata przyrody, oraz poszerzanie zasobu wiadomości na temat środowiska przyrodniczego.

W tym dniu dzieci  uczestniczyły w zajęciu edukacyjnym o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Podczas zajęcia  dowiedziały się, jaką ważną rolę spełnia drzewo wobec człowieka i środowiska, zapoznały się z nazwami rodzimych gatunków drzew poprzez rozwiązanie zagadek na ich temat, quizu o drzewach, stworzyły na dywanie budowę dużego drzewa wykorzystując dary przyrody- kasztany, liście i gałązki.

Bawiły się w zabawy ilustracyjne do muzyki A. Vivaldiego „ Jesień”, śpiewały piosenki o tematyce przyrodniczej. Układały rytmy z kolorowych liści przeliczając je w miarę ich możliwości. Dzieci dowiedziały się również jakie wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym dla zdrowia człowieka.

Na zakończenie zajęć dzieci wykonały zbiorową pracę plastyczną – drzewo, które znalazło miejsce w galerii prac dziecięcych. Było to bardzo ciekawe i twórcze zajęcie, a efekt końcowy zachwycił samych przedszkolaków.