,,Czy ktoś wierzy, czy nie wierzy, jestem sobie mały jeżyk.
Bardzo ostre igły moje , więc nikogo się nie boję…”  

fragment wiersza B. Formy ,,Jeż

  

13 i 14 listopada świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Jeża. W jakim celu zatem świętować dzień tego kolczastego ssaka. Odpowiedź jest prosta. Jeśli nie będziemy chronić jeży, one wkrótce wyginą.

Jeże towarzyszą nam od najmłodszych lat dzieciństwa w bajkach , wierszach, książeczkach, dlatego nasze przedszkolaki włączyły się w obchody tego nietypowego święta.

Zajęcie rozpoczęliśmy od rozwiązywania zagadek o jeżach.  Dzieci miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku. Przedszkolaki chętnie brały udział w zajęciach, z zaciekawieniem słuchały wiersza Jana Brzechwy „Jeż” oraz nowinek na jego temat, które to przedstawione były w postaci prezentacji multimedialnej. Dowiedziały się  jakie są preferencje żywieniowe jeża, co lubi jeść, a czego nie, ile posiada kolców i czy zasypia w sen zimowy. Przedszkolaki wesoło bawiły się i tańczyły przy muzyce i piosenkach o jeżach. Była zabawa pt.” Na dywanie siedzi jeż….” , „Jeżyk”, „Jeżyk i chusta animacyjna”, „Jeżyk z gazetami”. Po zabawie dzieci wykonały jeża wykorzystując elementy techniki origami bądź różnymi masami plastycznymi.
Dzień Jeża spędziliśmy bardzo miło i sympatycznie