Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk. Ukie­run­ko­wa­nie prozdrowotnych działań edukacyjnych w stronę rozwoju aktywności dziecka jest najlepszą inwestycją w jego  dorosłe życie. Ważną aktywnością, którą pragniemy wyuczyć jako nawykowe działanie jest dbanie o higienę osobistą. Celem obchodów tego Dnia jest uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami.

W tym dniu dzieci w grupach oglądały krótką scenkę dotyczącą brudnych rąk, słuchały wiersza  J. Tuwima pt. „List do dzieci”, rozmawiały z nauczycielkami na temat zarazków i bakterii, dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk. Omówiony został także schemat mycia rąk, który później wszystkie przedszkolaki zastosowały w praktyce. Każde z dzieci samodzielnie i zgodnie z instrukcją umyło swoje ręce. Przedszkolaki wykonywały plakaty oraz prace plastyczne promujące mycie rąk. Dzieci bawiły się również przy piosenkach pt. „Umyć ręce”, „Piosenka o myciu rąk”, oglądały prezentacje multimedialne oraz filmy edukacyjne. Wykonywały eksperyment pt. „Dlaczego warto myć ręce?”, po którym doszły do wniosku, że brud boi się mydła.  Wszystkie zajęcia i zabawy prowadzone w każdej z grup koncentrowały się wokół hasła „Czyste ręce zdrowia więcej!” i miały charakter samodzielnych działań dzieci.

 Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył dzieciom wielu wrażeń oraz pokazał jak ważne jest mycie rąk szczególnie po skorzystaniu z toalety, po powrocie z podwórka, po kontakcie ze zwierzątkiem, przed jedzeniem. Mamy nadzieję, że od dziś wszyscy w naszym przedszkolu będą mieć  czyste, lśniące i pachnące mydłem ręce!