FERIE ZIMOWE

15-26.01.2024

 

W dniach od 15-26 stycznia 2024 roku, w województwie zachodniopomorskim, odbyły się długo oczekiwane ferie zimowe. Część przedszkolaków wyjechała, aby poddać się zimowemu szaleństwu lub pozostała w domu pod opieką bliskich. Podczas dwutygodniowych ferii przedszkolaki uczestniczyły w różnego rodzaju zajęciach.

Starałyśmy się, aby czas spędzony w przedszkolu podczas ferii był bardzo miło wspominany przez dzieci. Z tego względu przygotowałyśmy program, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na każdy dzień przygotowałyśmy ciekawe zajęcia plastyczne,  zajęcia sportowe oraz zabawy ruchowe i  gry stolikowe. Dodatkową atrakcją były obchody Dni Nietypowych.

DATA

ŚWIETO NIETYPOWE
15.01Dzień Bajgla
16.01Wyjazd do Słupskiego Inkubatora Przedsiębiorczości
17.01Dzień Pizzy
18.01Dzień Kubusia Puchatka
19.01Dzień Bałwana
22.01Dzień Pingwina
23.01Dzień Wiewiórki
24.01Dzień o zimowym lesie
25.01Dzień Rogalika
26.01Dzień Popcornu- Kino Bambino

15 stycznia  przedszkolaki obchodziły Dzień Bajgla. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się w jaki sposób powstaje pieczywo słuchając historyjki obrazkowej pt. „Od ziarenka do bochenka.” Poznały etapy pracy produkcji pieczywa oglądając  film edukacyjny „Jak produkowany jest chleb” oraz uświadomiły sobie, że wypieki pieczywa są wynikiem ciężkiej pracy wielu ludzi. Dzieci poznały składniki potrzebne do przygotowania bajgla. Podczas zajęć powstała również  praca plastyczna  związana z tematyką dnia. Dzieci z masy solnej wykonały swojego bajgla, którego ozdabiały rożnego rozmiaru ziarnami.

We wtorek 16 stycznia razem z naszymi przedszkolakami mieliśmy się udać do Słupskiego Inkubatora Przedsiębiorczości na spektakl pt. „Szrek”. Jednak nasz wyjazd nie doszedł do skutku, ze względu na warunki atmosferyczne panujące tego dnia oraz dwa wypadki komunikacyjne, które miały miejsce w pobliskiej wsi. Mimo tego postanowiliśmy scenę teatru przenieść do przedszkola i wspólnie z przedszkolakami obejrzeliśmy bajkę Disney „Shrek”. Bajka bardzo przypadła dzieciom do gustu, rozmów nie było końca. Każdy opowiadał o jego przygodach i historiach, które wydarzyły się w bajce. Następnie dzieci samodzielnie namalowały swojego ulubionego bohatera bajki.

 Środowy dzień upłynął nam pod znakiem Pizzy. Tego dnia sala naszego przedszkola zamieniła się we włoską pizzerię. Przedszkolaki bawiąc się we włoskich kucharzy przygotowały prawdziwą pizzę. Wielką frajdę dzieciom sprawiły już same przygotowania: formowanie kulek drożdżowych, smarowanie sosem pomidorowym, nakładanie ulubionych składników i posypywanie serem. Gdy wszystko było już gotowe, pizza powędrowała do kuchni, aby się upiec. Następnie dzieci z wielkim apetytem próbowały własnoręcznie przygotowanej pizzy. Cały dzień upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Dzięki tej imprezie dzieci poznały historię pizzy, dowiedziały się z którego kraju pochodzi oraz wspólnie stwierdziliśmy, że własnoręcznie zrobiona pizza jest o wiele zdrowsza i smaczniejsza.

18 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica urodzin autora „Misia o bardzo małym rozumku” stała się okazją do ustanowienia
18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka. Nasze grupy przedszkole postanowiły uczcić ten dzień i poświętować wspólnie z Kubusiem Puchatkiem.  Przedszkolaki od rana brały udział w zabawach i aktywnościach muzyczno-ruchowych. Maluszki chętnie zapoznały się z historią powstania książki o Kubusiu Puchatku. Następnie dzieci obejrzały bajkę o Kubusiu Puchatku.

Tego roku zawitała do nas wspaniała zima z białym puszystym śniegiem, zachęcając do zimowych zabaw. Z pewnością nie jeden z nas ulepił już w tym roku pięknego bałwana. Dnia 19 stycznia odwiedził przedszkolaki również zimowy, niespodziewany gość. Choć nie ulepiony ze śniegu, a zrobiony z plastikowych kubeczków to wywołał uśmiech na wielu dziecięcych twarzach. Z tej okazji odbyły się liczne, zimowe zabawy. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zabawach badawczych o śniegu w sali. Nie zabrakło też pracy plastycznej. Mamy nadzieję że nasz bałwanek zostanie z nami aż do wiosny.

Drugi tydzień ferii rozpoczęliśmy od spotkania z pingwinem. 22 stycznia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Celem tego święta jest popularyzowanie wiedzy o pingwinach, które m.in. z powodu zmian klimatycznych, zostały objęte ochroną i znalazły się w Księdze Gatunków Zagrożonych. Dzieci podczas zajęć wzbogaciły wiedzę o życiu na Antarktydzie, poznały cechy charakterystyczne pingwinów, a także powzięły wiedzę, w jaki sposób zdobywają pożywienie, co jedzą i co jest ich środowiskiem naturalnym. Wiedzą także, że chociaż pingwiny są ptakami, są to nieloty, a ich skrzydła przystosowane są jedynie do pływania. Na zakończenie zajęć, dzieci w swoich grupach z wielkim zaangażowaniem i różnymi technikami wykonywały prace plastyczne, które przedstawiają pingwiny w ich zimowej krainie.

„Czarne oczka, ruda kita to wiewiórka pospolita!” -wszystko za sprawą dnia wiewiórki, który obchodzimy 23 stycznia. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę przyrodniczą o wyglądzie, zwyczajach i pożyteczności tego przyjaznego gryzonia. Wiewiórkowe wyzwania dotyczyły zabaw ruchowych z orzechami i przestrzennej pracy plastycznej. Obchody dnia wiewiórki miały na celu kształtowanie postaw ekologicznych, wrażliwości na piękno przyrody i kreatywnego wykorzystania odpadów. Dzieciaki wiedzą już, że wiewiórka waży tyle, co szklanka cukru, mierzy ok. 20 cm a zapominając o zakopanych zapasach przyczynia się do rozsiewu roślin i drzew. Zaczynamy więc baczną obserwację pobliskiego zagajnika i jego mieszkańców.

W okresie zimowym bardzo trudno ptaszkom znaleźć pożywienie, dlatego dzieci z postanowiły zadbać o to, aby ptaki miały co jeść. Zanim jednak przystąpiły do działania, dowiedziały się jak mądrze dokarmiać zwierzęta zimą, aby nieświadomie nie wyrządzić im krzywdy. Wiedzą, że lepszy już jest głód niż zepsute jedzenie, albo odpadki z obiadu! W czasie gdy dzieci wspólnymi siłami, nie zapominając o higienie, wykonały pokarm dla ptaków zawierający tłuszcz i różne gatunki nasion, w ogródku przedszkolnym przed oknem naszej sali pojawił się karmnik, do którego przedszkolaki, będą wsypywać jedzenie dla ptaków, a jednocześnie umożliwi dzieciom bezpośrednią obserwację skrzydlatych przyjaciół.

Czwartkowe zajęcia miały na celu rozwijanie zainteresowań kulinarnych u dzieci oraz zwrócenie uwagi na higienę i czystość podczas przygotowania posiłków. Na początku dzieci wysłuchały bajki „O rogaliku, który został księżycem”. Poznały rodzaje ciasta  do rogalików, etapy powstawania rogalików oraz obejrzały i nazwały składniki potrzebne do wyrabiania ciasta. Następnie wspólnie z przedszkolakami postanowiliśmy upiec własne rogaliki z marmoladą. W przedszkolu zaczął się unosić piękny zapach , a dzieci nie mogły doczekać się degustacji.

Ostatni dzień  ferii to kolejne nietypowe święto, ale za to jakie pyszne. Najważniejszy tego dnia był przysmak wszystkich dzieci – popcorn. Najmłodsi uczyli się, z czego pochodzi popcorn, oglądali kolbę i ziarna kukurydzy, zrobili pracę plastyczną z wykorzystaniem popcornu. Niezwykle atrakcyjna była możliwość oglądania maszyny do robienia popcornu w trakcie pracy. Ale oczywiście najważniejsza była degustacja przy oglądaniu bajki.

Podsumowując, czas ferii minął bardzo szybko. Jednak wspólny pobyt z rówieśnikami i bogata oferta zajęć sprawiły, że dzieci, które ten czas spędziły w przedszkolu, będą bardzo mile je wspominać.