W czwartek 13 czerwca 2024 r. odbyły się zajęcia na świeżym powietrzu, podczas których Przedszkole realizowało programy mające podobne założenia:

Move Week;

Sprintem do maratonu;

Pusta klasa;

Przedszkoliada

Przez cały rok szkolny 2023/2024 nasze Przedszkole brało udział w zajęciach PRZEDSZKOLIADY- DRUŻYNA KANGURA, które prowadziła niezastąpiona Pani Klaudia. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu (czwartek) i brały w nich udział wszystkie grupy przedszkolne.  Poprzez autorskie i unikalne projekty rozrywki ruchowej, PRZEDSZKOLIADA kształtuje u dzieci naturalną chęć i potrzebę ruchu, wszechstronnie rozwija fizycznie, bawi poprzez sport, uczy podstaw czterech drużynowych dyscyplin sportu (piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej), rozwija wyobraźnię, wiedzę o planecie, czy współpracę w grupie. W Drużynie Kangura wszyscy wygrywają. Misją PRZEDSZKOLIADY, było zapewnienie dzieciom rozrywki i edukacji ruchowej, tak ważnej w młodym społeczeństwie teraz i w przyszłości. Poprzez unikalne projekty i produkty, jak i sieciowe możliwości PRZEDSZKOLIADA kształtuje od najmłodszych lat – prozdrowotne wzorce i pasję do ruchu. Tego dnia, odbyły się ostatnie zajęcia z PRZEDSZKOLIADY, a wszystkie dzieci zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami.

Ważną częścią tego dnia był bieg SPRINTEM DO MARATONU. Po energicznej rozgrzewce i zajęciach przeprowadzonych przez Panią Klaudię w ramach PRZEDSZKOLIADY, dzieci wystartowały w biegu na wyznaczonej trasie. Celem wydarzenia była promocja zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu, w tym czasu na świeżym powietrzu, popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz kształtowanie u przedszkolaków  nawyku podejmowania aktywności fizycznej w dorosłym życiu W naszym maratonie wszyscy byli zwycięzcami. Nie liczyło się zdobyte miejsce, a pokonanie wyznaczonego dystansu w miłej atmosferze, promującej zdrowy styl życia. Wysiłek i determinacja naszych maratończyków zostały docenione i nagrodzone wręczeniem specjalnych medali oraz dyplomów.

Kolejnym projektem realizowanym tego dnia przez nasze Przedszkole był MOVE WEEK, mający na celu podobnie jak w poprzednich programach, promocję korzyści wynikających z regularnej aktywności fizycznej. W naszej placówce chcemy promować zdrowy styl życia i wyrabiać dobre nawyki, pokazywać, że aktywność fizyczna jest fajna, dlatego dzieci przez cały rok uczestniczyły w ćwiczeniach porannych, a w każdy piątek wyrabiały prawidłowe nawyki żywieniowe przygotowując samodzielnie zdrowe śniadanie. W ramach tego, dzieci podczas dzisiejszego dnia, po każdej aktywności sportowej: rozgrzewka, bieg, zabawy z Drużyną Kangura promowały zdrowy styl życia i zajadały owoce.

Powyższe projekty promujące aktywność fizyczną i zdrowe nawyki żywieniowe połączyliśmy z  Dzień Pustej Klasy co umożliwiło nam realizację ich na świeżym powietrzu. Dzień Pustej Klasy jest wyjątkowym, międzynarodowym świętem edukacji na świeżym powietrzu. Nazwa święta doskonale oddaje jego jasny i klarowny cel: sprawić, aby klasy były puste. Zachęcić nauczycieli, by tego dnia choć jedną lekcję spędzili ze swoimi uczniami poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie. W ramach tego nasze przedszkolaki spędziły dzień ze swoimi paniami na świeżym powietrzu, gdzie podejmowane były różne aktywności angażujące kreatywność i pomysłowość dzieci. Nasze przedszkolaki miały okazję zamienić się w konstruktorów, malarzy czy sportowców. Zajęcia odbyły się na przedszkolnym placu zabaw i terenie przed przedszkolem, na którym wystawione były stoliki z materiałami do zabaw. Między swobodnymi zabawami dzieci spożywały na świeżym powietrzu posiłki.

Podsumowując, dzień spędzony na świeżym powietrzu, był dla dzieci bardzo atrakcyjny, wypełniony wrażeniami. Widoczne było, że wszystkie dzieci zaangażowane były w zaproponowane aktywności oraz zabawy swobodne. Dzieci z różnych grup współdziałały ze sobą, wspólnie się bawiły i nawiązywały nowe relacje rówieśnicze.