Dzieci uwielbiają manipulować przedmiotami, doświadczać, eksperymentować. Dzięki temu mają możliwość poznawania świata wieloma zmysłami, zdobywania w atrakcyjny sposób wiedzy i nowych umiejętności. Rozbudzenie ciekawości otaczającego świata oraz nauczenie dzieci prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków z przeprowadzonych doświadczeń, jest celem organizowania tego typu zajęć.
Mali badacze, w czasie eksperymentowania mają okazję sprawdzić m. in. które przedmioty pływają, a które toną; co się rozpuszcza, a co nie; czy plastikowa linijka może przyciągnąć metalową puszkę; czy pusty kubek jest naprawdę pusty, czy może pełen powietrza.  Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem brali udział w wykonywaniu poszczególnych zadań, z ciekawością wyczekiwali na efekt eksperymentów. Wszystkie dzieci czynnie uczestniczyły w zajęciach, nikt się nie nudzi, a co najważniejsze, każdy z nich zdobył nowe doświadczenia i wiedzę na temat otaczającego je świata.